Polacy są antysemitami i antychrześcijanami
Dodane przez Redakcja dnia 19 wrzesień 2008 23:30:01

 Polacy z roku na rok są bardziej antysemiccy, antymuzułmańscy i antychrześcijańscy - wynika z najnowszego sondażu The Pew Research Center do którego dotarł serwis internetowy tvp.info.

Aż 36 proc. Polaków jest negatywnie nastawionych do Żydów. To duży wzrost, bo w 2004 r. takie przekonania żywiło 27 proc. badanych. Jeszcze większe zaostrzenie nastrojów widać jeśli chodzi o nasze podejście do muzułmanów - od 2005 r. liczba negatywnie nastawionych do nich Polaków wzrosła o 16 proc., do 46 proc.

Co ciekawe w Polsce rosną też negatywne odczucia wobec chrześcijan - dziś aż 8 proc. badanych Polaków źle oceniło chrześcijan. Jeszcze w 2005 r. podobne poglądy miało tylko 5 proc. ankietowanych.

Autorzy badania wskazują, że negatywne nastawienie wobec muzułmanów rosną od dłuższego czasu w związku z wojną z terroryzmem. A to, że więcej ludzi niechętnie odnosi się do Żydów i Chrześcijan tłumaczą tym, że "generalnie świat staje się coraz bardziej niechętny religiom". Autorzy badania wskazują też, że w Polsce najgorszy stosunek do Żydów mają młodzi mężczyźni. W krajach Europy Zachodniej odnotowano inny trend - najwięcej antysemitów jest wśród osób starszych.

Amerykański ośrodek badawczy The Pew Research Center zbadał także nasze nastawienie do religijności. Z badania wynika, że religia jest ważna dla 79 proc. Polaków. Bardziej religijni są więc od nas Amerykanie (82 proc.), Meksykanie (86 proc.) czy Indonezyjczycy (99 proc.). Co ciekawe religijność Polaków rośnie z wiekiem. Bo tylko co dla piątego Polaka w wieku 18-39 lat wiara ma duże znaczenie. Bardziej religijne są Polki niż Polacy. Z badań wynika, że religia jest ważna dla 35 proc. badanych kobiet i 23 proc. badanych mężczyzn. (za: Głos Szczeciński)