TVP wprowadza pasmo programów dla Żydów
Dodane przez Redakcja dnia 02 wrzesień 2008 18:07:39

 Nowa umowa między prezesem TVP i Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich przewiduje emisję audycji dla wyznawców judaizmu - informuje dziennik Polska.

Wyznawcy judaizmu chcą, by Polacy poznali ich religię, zwyczaje i codzienne życie - od września w Programie 2 TVP pojawi się raz w miesiącu półgodzinna audycja o tej tematyce. Przewiduje to zawarta właśnie umowa między prezesem telewizji publicznej Andrzejem Urbańskim i Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Inicjatywa nadawania regularnej audycji w telewizji publicznej wyszła od przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Piotra Kadlcika. - Ale nie chodziło nam o to, żeby mieć program dla siebie - mówi. - Mamy nadzieję, że będą go oglądali Polacy, którzy dowiedzą się, jak żyjemy, jak wygląda nasza religia.

Obie strony podkreślają, że przybliżenie zwyczajów i religii wspólnoty żydowskiej ma przynieść bardzo konkretny efekt. - Moim zdaniem pewne przykre zdarzenia, akty antysemityzmu, z jakimi czasem się spotykamy, wynikają właśnie z braku wiedzy o Żydach - uważa Kadlcik. - Mamy nadzieję, że dzięki tym programom i wiedzy, jaką będą przekazywały, nieprzyjemnych zdarzeń będzie coraz mniej.

Cykl będzie pokazywał główne założenia judaizmu i obrzędy religijne. - Ale będziemy podejmować też trudne tematy - zapowiada Burzyńska-Keller, szefowa Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów. (za wiara.pl)