Odkryto najstarszy kościół na świecie?
Dodane przez Redakcja dnia 11 czerwiec 2008 14:03:23

 Najstarszy jak dotąd kościół chrześcijański odkryła w jaskini w miejscowości Rihab w Jordanii grupa archeologów. Sądzą, że powstał on w latach 33-70 i że jest „pierwszym kościołem na świecie”.

„Mamy dowody, by twierdzić, że w kościele tym chronili się pierwsi chrześcijanie, 70 uczniów Chrystusa” – powiedział gazecie „The Jordan Times” Abdul Qader Hussan, szef Centrum Studiów Archeologicznych Rihab.

W jaskini, w której ukrywali się uczniowie Jezusa, znajduje się okrągła przestrzeń, będąca prawdopodobnie absydą, a także kilka kamiennych siedzeń. Jaskinia obejmuje także przestrzeń, w której żyli na co dzień jej mieszkańcy, oddzieloną od ołtarza tylko ścianą z wejściem. Jest tam również głęboki tunel, który prowadził do źródła – przypuszcza Hussan.

Jego zdaniem chodzi o chrześcijan, którzy podczas prześladowań uciekli z Jerozolimy na dzisiejsze terytoria północnej Jordanii, i m.in. w podziemnym kościele w Rihab w tajemnicy gromadzili się na modlitwę. Wskazuje na to mozaika mówiąca o „70 umiłowanych przez Boga i Boskiego”, zdobiąca podłogę w kościele św. Jerzego, zbudowanym nad jaskinią w 230 r., gdy ustały prześladowania.

Miejscowość Rihab znajduje się ok. 50 km na północ od Ammanu i ok. 50 km na wschód od rzeki Jordan. W okolicy tej, przez którą – jak sądzi Hussan – mogli wędrować Jezusa i Maria, odkryto już ok. 30 kościołów. Władze pobliskiego Mafraq ujawniły, że zainteresowane są inwestowaniem w dalsze prace badawcze.
Katolickie Dzieło Biblijne w Szwajcarii uważa, że odkrycie to nie ma podstaw historycznych. (za wiara.pl)