Irlandia: znaleziono liczący 1 200 lat rękopis
Dodane przez Redakcja dnia 27 lipiec 2006 21:51:36
 Niecodziennego odkrycia dokonano podczas prac budowlanych w irlandzkiej miejscowości Moor. Wykopany tam przypadkowo zbiór psalmów sprzed 1200 lat stał się sensacją naukową, a zarazem wzruszającym świadectwem, że w swym wczesnym okresie chrześcijaństwo kwitło w Irlandii - oświadczył 25 lipca w Dublinie dyrektor Muzeum Narodowego Irlandii Pat Wallace.
     Jego zdaniem, spisany na pergaminie zbiór fragmentów Biblii jest w zdumiewająco dobrym stanie. Już na miejscu znalezienia można było bez większego trudu odczytać niektóre wersety w języku łacińskim.
     Cenny rękopis znaleziono przed tygodniem. Obecnie trafił on do Dublina, gdzie poddany zostanie pracom konserwatorskim. Jest to księga dużego formatu, na jednej stronie znajduje się ok. 40 wierszy tekstu. Na razie nie wiadomo, dlaczego i w jaki sposób trafiła do Moor. Naukowcy sądzą, że albo została zrabowana, albo zgubiona.
     Ekspert muzealny ds. rękopisów Bernard Meehan podkreślił, że w Irlandii jest to pierwsze od 200 lat znalezisko takiego tekstu z czasów wczesnego średniowiecza. Z wstępnych badań wynika, że powstał on ok. 800 roku. (źródło: gazeta.pl)