Strasburg: adopcja dzieci przez homoseksualistów prawem człowieka
Dodane przez Redakcja dnia 28 styczeń 2008 12:25:17

 W Strasburgu zapadł precedensowy wyrok, który niestety może otworzyć drogę homoseksualistom polskim do adoptowania dzieci. Do Strasburga poskarżyła się Francuzka, gdy władze nie zgodziły się, by adoptowała dziecko. 45-letnia przedszkolanka, znana pod inicjałami E.B., nie ukrywała, że od 30 lat tworzy związek z inną kobietą. Odmowę uzasadniono "brakiem rodzicielskiego wizerunku" w związku i "dwuznaczny" stosunek do adopcji jej partnerki.

Wyrok Trybunału w Strasburgu przyznający odszkodowanie lesbijce, której odmówiono prawa do adopcji, może wywołać zmiany w prawie w kolejnych krajach. Mimo że większość Europejczyków wcale nie chce, aby homoseksualiści mogli adoptować dzieci.
Trybunał uznał, że adopcji odmówiono ze względu na orientację kobiety. Francja musi teraz wypłacić jej 10 tys. euro plus koszty procesu.

To ważny precedens. Wyrok Trybunału oznacza, że członkowie Rady Europy, w tym Polska, nie mogą odmawiać prawa do adopcji ze względu na orientację seksualną, nawet jeśli odmowa jest ukryta pod innym pretekstem. - Była to dyskryminacja i złamanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - komentuje dr Hanna Machińska, dyrektor Biura Informacji Rady Europy. Zdaniem ekspertów wyrok może w przyszłości doprowadzić do zmian w prawie, tak że pary homoseksualne będą mogły adoptować dziecko.

W Holandii 69 procent badanych akceptuje homoseksualistów jako rodziców. We Francji dużo mniej obywateli popiera takie rozwiązanie – 35 procent. Polacy są w tej kwestii najbardziej konserwatywni - tylko 7 proc. powierzyłoby dziecko parze gejowskiej. Podobnego zdania jest 12 proc. Litwinów, Bułgarów i Słowaków oraz 13 proc. Węgrów. (za Kościół.pl)