W Chinach rusza największa na świecie drukarnia Biblii
Dodane przez Redakcja dnia 04 styczeń 2008 09:00:00

 Państwo Środka, w którym za szmugiel Pisma Świętego i nielegalne modlitwy grozi więzienie, zaleje wkrótce świat Bibliami "made in China".
Drukarnia Biblii znajduje się w parku przemysłowym na przedmieściach Nankinu i ma rozmiary hangaru lotniczego. Na oko, wciśnięta między Motorolę a Forda, wygląda jak jeszcze jedna fabryka - 85 tys. m kw. powierzchni, amerykańska maszyna drukarska Timson za 4,5 mln dol., 600 pracowników.

Drukarnia zasypie Bibliami "made in China" świat. Będzie produkować milion egzemplarzy Pisma Świętego miesięcznie, co sprawi, że w 2009 r. oficjalnie ateistyczne Chiny pokryją jedną czwartą światowego zamówienia na Słowo Boże. Właściciel drukarni to chińsko-brytyjska spółka Amity Press - jedyny legalny wydawca Biblii w Państwie Środka. Pismo Święte drukuje od lat, teraz również po angielsku, francusku, w języku suahili czy po rosyjsku. Same Stany Zjednoczone sprowadziły w zeszłym roku 1,2 mln egzemplarzy Biblii.
Dzisiaj Chiny przeżywają eksplozję nawróceń. Według szacunków w kościołach oficjalnych (pod patronatem państwa) i nieoficjalnych (podziemnych) może być skupionych ok. 100 mln chrześcijan.
Amity Press odnotowała skok sprzedaży Pisma Świętego w 2003 r. w czasie epidemii nietypowego zapalenia płuc SARS, gdy w Chinach i Hongkongu zmarło blisko 400 osób. Biblia z Nankinu kosztuje tylko 1,3 dol., ale jest dotowana przez zachodnie Kościoły protestanckie. Sprzedawać ją jednak mogą tylko oficjalne stowarzyszenia religijne. Chrześcijanom z Kościołów nieoficjalnych pozostają wydawnictwa pirackie i przemyt przez Hongkong, ale za to grozi więzienie. (za: Gazeta Wyborcza)