Turcja: koszulka z krzyżem obraża muzułmanów
Dodane przez Redakcja dnia 13 grudzień 2007 15:08:41
 Turecki sąd domaga się dyskwalifikacji włoskiego klubu piłkarskiego. Mediolan chce być wierny tradycji.
27 listopada w Mediolanie odbył się mecz miejscowego Interu z turecką drużyną Fenerbahce, wygrany przez gospodarzy 3:0. Piłkarze Interu wystąpili w białych koszulkach z czerwonym krzyżem na piersiach. Kancelaria adwokacka Turkoglu & Turkoglu w Izmirze wniosła sprawę do sądu o obrazę uczuć religijnych tureckich kibiców będących wyznawcami islamu. Krzyż kojarzy się z chrześcijaństwem, a czerwony na białym tle z krucjatami i zakonem templariuszy – argumentują prawnicy.

Sąd w Izmirze zażądał od europejskich i światowych władz futbolowych (UEFA i FIFA) korekty wyniku meczu (walkower dla Fenerbahce) i zmuszenia Interu do zmiany koszulek. Klub broni się, tłumacząc, że czerwony krzyż na białym tle to od wieków herb miasta. Trudno sobie wyobrazić, by UEFA zmieniła wynik meczu. Niełatwo będzie też organizacji wymusić na Interze zmianę koszulek, które sama zaakceptowała.
Inaczej ma się sprawa z władzami FIFA. Jej rzecznik Andreas Herren podczas spotkania w Berlinie w lipcu tego roku powiedział wyraźnie: – Co dla jednych jest święte, dla drugich może stanowić prowokację, więc zabraniając używania symboli religijnych podczas meczów piłkarskich, możemy uniknąć wielu problemów. Zapowiedział, że organizacja będzie karać kluby i piłkarzy, jeśli na koszulkach graczy znajdą się symbole religijne. (za: Rzeczpospolita)