Gospel. Moc uwielbienia.
Dodane przez Szymon dnia 10 grudzień 2007 00:27:38
 Miniony tydzień wyraźnie upływał w rytmach muzyki gospel. Muzyczne warsztaty w Poznaniu oraz...
Na ich występach publiczność śpiewa na cały głos, skacze, klaszcze w dłonie i głośno się śmieje, niektórzy nawet wskakują na scenę, by przyłączyć się do chóru.. Po ich występach wychodzi pokrzepiona na duchu, radosna i w podniosłym nastroju. Ich muzyka emanuje niespożytą energią, siłą, której nie oprze się nikt..., czyli Harlem Gospel Choir w Polsce, najwspanialsze głosy z Harlemu, legendarnej dzielnicy Nowego Jorku.
Gospel jest rodzajem chrześcijańskiej muzyki sakralnej (obrzędowej). Narodził się w XIX wieku, jest dziełem kultury czarnoskórych mieszkańców USA. Samo słowo pochodzi od staroangielskiego "godspel" oznaczającego dosłownie "słowo Boże", czyli dobrą nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie.
Harlem Gospel Choir w swej twórczości sięga do korzeni muzyki gospel, z której rodowód biorą jazz i blues. Śpiewają prawdziwą, rdzenną muzykę Czarnego Kościoła. Wspaniale zgrane głosy chórzystów budują jeden instrument o potężnej mocy i pełnym spektrum brzmień, który robi wielkie wrażenie na publiczności i tworzy z ich występu muzyczne oraz duchowe misterium.
Mottem śpiewaków są słowa pastora Martina Luthera Kinga: "jednoczmy ludźmi i obdarowujmy ich". To przesłanie realizują dosłownie i w przenośni, chór zbiera fundusze na cele charytatywne dla ofiar wojen i kataklizmów.
/na podstawie: makroconcert/
Muzyczna wizytówka HGC