Religijni czy wierzący?
Dodane przez Redakcja dnia 01 lipiec 2006 16:26:06
 Jesteśmy społeczeństwem bardzo religijnym. Prawie wszyscy wierzą, a ponad osiemdziesiąt procent praktykuje - wynika z sondażu "Rzeczpospolitej".
Badanie dla "Rz" wykonał Instytut GfK Polonia. 96 procent dorosłych Polaków określa się jako osoby wierzące. 86 procent z nich, to ci, którzy regularnie i nieregularnie - praktykują. Aż mi szkoda tych 14 procent - ile to się napracować muszą aby "obskoczyć" te wszystkie afery, morderstwa, gwałty, kradzieże, etc. Niewielu ich, a tyle zła do wyrządzenia. W sondażu "Rz" aż 60 procent pytanych deklaruje, że raz w tygodniu lub częściej uczestnicy we mszach św. lub innych nabożeństwach.
Tymczasem ostatnie liczenie w kościołach uczestników niedzielnej mszy (20.11.2005 roku) pokazało, że było ich 45 proc. Nawet uwzględniając, że uczestnicy sondażu to także wierni innych religii, różnica między deklaracjami, a praktykami jest duża.
Sondaż "Rz" był przeprowadzany dwa tygodnie po wizycie Benedykta XVI w Polsce w trakcie gorącej debaty o lustracji w Kościele. Niewykluczone, że na wyniki sondażu wpłynęła atmosfera papieskiej pielgrzymki.
Polacy nie odstępują od wiary i od praktyk, co nie potwierdza teorii, że wraz z modernizacją następuje laicyzacja - pisze Wirtualna Polska.
W Warszawie 51 proc. deklaruje, że raz w tygodniu uczestniczy we mszy świętej, a aż 9 proc. codziennie.
Ciekawym jest określenie "wierzący-niepraktykujący", to tak jak uczeń nie zaglądający do szkoły lub nieśpiewający śpiewak. Cóż, a może w przeciwieństwie do szatana (on też wierzy, ale nie praktykuje) zaczniemy wierzyć nie w Boga, ale Bogu i żyć według Jego przykazań?