Ranking prześladowców
Dodane przez Redakcja dnia 09 styczeń 2015 07:51:10

Radykalni islamiści to główni prześladowcy chrześcijan na całym świecie w zeszłym roku, głównie na Bliskim Wschodzie, ale też w coraz większym stopniu w Afryce Subsaharyjskiej, według corocznego badania monitorującego wolność religijną.

Open Doors, organizacja wspierająca prześladowanych chrześcijan, zakomunikowała w środę, że bojownicy islamscy stwarzają największe zagrożenie dla wiary w 18 z 20 krajów, gdzie los chrześcijan jest najgorszy. Ranking oparto na analizie przemocy wobec chrześcijan i ograniczeń w sprawie praw praktykowania swojej wiary, konwersji z innych religii i korzystania z pełni praw obywatelskich.


Treść rozszerzona

 

Na szczycie listy krajów, gdzie chrześcijanie zostali zabici z powodu wiary są Nigeria - 2484 osób,  Republika Środkowoafrykańska - 1088, Syria - 271 i Irak - 60, w tych dwóch ostatnich bojownicy Islamskiego Państwa wypędzili również setki tysięcy chrześcijan z kontrolowanych terenów.

"Islamski ekstremizm ma dwa globalne centra oddziaływania. Jeden w arabskim Bliskim Wschodzie, oraz drugi w Afryce Subsaharyjskiej," napisał Ron Boyd-MacMillan w raporcie dołączonym do tej analizy.

Korea Północna jest na szczycie listy krajów najbardziej wrogich chrześcijaństwu na świecie już 13 lat z rzędu, dalej znajdują się Somalia, Irak, Syria, Afganistan, Sudan, Iran, Pakistan, Erytrea i Nigeria. Należy podkreślić, że 4344 chrześcijan zabitych w ubiegłym roku do 31 października, to ponad dwukrotnie więcej niż w roku 2013.

 

Chrześcijaństwo to szacunkowo 2,2 miliarda wyznawców, wyznawców islamu jest dla porównania 1,6 mld. (za Charisma News)