Państwo Islamskie: 2000 egzekucji w pół roku
Dodane przez Redakcja dnia 30 grudzień 2014 23:17:00

Niemal 2000 egzekucji, z czego połowy na członkach sunnickiego plemienia Szuaitat, dokonali w Syrii islamiści z organizacji Państwo Islamskie (IS). Dane obejmują okres od końca czerwca, gdy proklamowali kalifat - poinformowała w niedzielę syryjska organizacja pozarządowa (ONG).

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka może udokumentować egzekucje dokonane w Syrii na 1878 osobach przez Państwo Islamskie od ogłoszenia przez nie 29 czerwca kalifatu do 27 grudnia - informuje w niedzielę opozycyjna organizacja z siedzibą w Londynie, dysponująca doniesieniami z wielu źródeł wojskowych, medycznych i cywilnych w Syrii.


Treść rozszerzona

Ofiary islamistów Państwa Islamskiego ginęły od kul, a także przez odcięcie głowy lub ukamienowanie w prowincjach: Dajr az-Zaur na wschodzie, Al-Hasaka (północny wschód), Ar-Rakka i Aleppo (północ), Hims i Hama (zachód) - informuje Syryjskie Obserwatorium.

Wśród 1878 ofiar było 930 członków plemienia Szuaitat, które walczy z dżihadystami Państwa Islamskiego. Ekstremiści uśmiercili także 502 żołnierzy i prorządowych bojowników, których uprowadzili w trakcie walk. Zabili też 120 własnych członków, z których większość próbowała uciec, by powrócić do swych krajów, a także 80 syryjskich rebeliantów i członków konkurencyjnego ugrupowania Front al-Nusra - syryjskiego odgałęzienia Al-Kaidy.

Zdaniem Obserwatorium rzeczywiste liczby ofiar Państwa Islamskiego w Syrii mogą być znacznie wyższe, gdyż setki ludzi przepadły w więzieniach IS. Według analityków filmy z egzekucji przeprowadzanych przez dżihadystów IS, które są często zamieszczane w internecie, mają zastraszyć cywilów i potencjalnych przeciwników, lecz także mają przyciągnąć nowych dżihadystów do szeregów IS. (za wiara.pl/PAP)