Nieoczekiwany sukces, Biblia bije rekordy
Dodane przez Redakcja dnia 02 styczeń 2013 16:09:21

Nie dzieło J.K Rowling, Justina Biebera czy E. L. James. Tegorocznym hitem wśród książek w Norwegii jest... najnowsze wydanie Biblii, które od kilkudziesięciu tygodni znajduje się na liście krajowych bestselerów - czytamy w "The Guardian".

Nowe tłumaczenie Biblii przygotowano pod koniec ubiegłego roku. Już wtedy Norwegów zaskoczył świetnego debiutu nowego wydania. Nikt jednak nie spodziewał się, że sukces będzie trwał aż do teraz. Jak czytamy w "Guardianie", wydawcy przewidywali, że uda im się sprzedać około 25 tys. egzeplarzy, a do tej pory ta liczba jest ponad sześć razy wyższa!

W czym tkwi fenomen nowego tłumaczenia Biblii? Wydawca zdecydował się skorzystać z pomocy popularnych i kontrowersyjnych w Norwegii pisarzy, którzy mieli "udoskonalić" jej tekst. Jak przekonują wydawcy, zdecydowano się na taki ruch, żeby nie tylko odwzorować tłumaczenia z greki i hebrajskiego, ale żeby jak najlepiej dopasować go do współczesnego języka.

- Mówi się, że nowe tłumaczenie jest bliższe współczesnemu językowi norweskiemu i tym samym łatwiejsze do odczytania. (...) Biblia jest dzięki temu postrzegana jako bardziej poetycka i jest świetnym kawałkiem literatury - przekonuje Anne Veiteberg z norweskiego Bible Society.

Do tej pory sprzedano 157 tys. egzemplarzy, a ich ilość ciągle rośnie. (za onet.pl)