Luter pokieruje baptystami
Dodane przez Redakcja dnia 06 lipiec 2012 20:37:26

Po raz pierwszy w swojej 167-letniej historii Konwencja Południowych Baptystów (SBC) będzie miała czarnoskórego prezydenta. Zwierzchnikiem największej i politycznie najbardziej wpływowej denominacji protestanckiej w USA został pastor Fred Luter z Nowego Orleanu. SBC posiada 46 tys. parafii, z czego jedynie 3,5 tys. to wspólnoty zdominowane przez Afroamerykanów. Pikanterii dodaje fakt, że SBC została założona przez właścicieli niewolników.


SBC ma ok. 16 milionów wiernych. Jest nie tylko największym wyznaniem protestanckim i drugim po rzymskokatolickim w skali kraju, ale również największym Kościołem baptystycznym na świecie i jedną z najbardziej konserwatywnych denominacji USA, otwarcie dystansującej się od ruchu ekumenicznego. Jedynie 1/16 afroamerykańskich baptystów należy do SBC. Zdecydowana większość należy do Narodowej Konwencji Baptystów, liczącej prawie 10 mln wiernych.

Uczestnicy synodu SBC nie ukrywali nadziei, jakie wiążą z wyborem pastora Lutra, który na swoim koncie ma duże sukcesu w zakładaniu nowych zborów SBC, która od lat stara się przełamać powolny spadek wiernych i próbuje otworzyć się na mniejszości etniczne. (za EAI)