Sensacyjne odkrycie dotyczące Biblii
Dodane przez Redakcja dnia 01 kwiecień 2012 21:36:35

W lutym tego roku środowisko uczonych zajmujących się badaniem Biblii obiegła sensacyjna wiadomość, że odnaleziono kilka bardzo starych rękopisów. Profesor Daniel Wallace stwierdził, iż odnaleziono fragment Ewangelii Marka, który jest datowany na I wiek. Badacz podał wystarczająco dużo faktów, żeby wzbudzić sensację, lecz za mało, by mogło to być zweryfikowane. Kilka tygodni po debacie wiemy już trochę więcej o odkryciu - pisze w "Tygodniku Powszechnym" Robert J.Merecz.

Informacja ta pojawiła się podczas debaty, jaką zorganizowano 1 lutego między Danielem Wallace’em a Bartem Ehrmanem, ekspertami z dziedziny krytyki tekstu Nowego Testamentu, nauki zajmującej się dochodzeniem do najstarszej formy tekstowej pism drugiej części Biblii. Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Północnej Karoliny.

"Prof. Ehrman, twierdził, że nie jesteśmy w stanie odtworzyć najstarszego słownictwa Nowego Testamentu, ponieważ posiadamy tylko kopie kopii tych pism, a najwcześniejsze z nich pochodzą dopiero z drugiego wieku i w dodatku jest ich tylko kilka. Daniel Wallace, który polemizował z tym poglądem, zaskoczył wszystkich stwierdzeniem, że w ostatnich miesiącach znaleziono sześć nowotestamentowych rękopisów z drugiego wieku" - czytamy na łamach "Tygodnika".

Obecnie wiemy już, że manuskrypty pochodzą z Egiptu. W opinii prof. Larry’ego Hurtado, jednego z czołowych ekspertów ws. Nowego Testamentu, rękopisy znajdowały się prawdopodobnie w tzw. kolekcji Green, największym na świecie prywatnym zbiorze rękopisów biblijnych. "Oprócz fragmentów Ewangelii Marka i Ewangelii Łukasza, znaleziono także pięć manuskryptów z II wieku. Cztery z nich zawierają fragmenty listów Apostoła Pawła i być może są najstarszymi znanymi nam kopiami pism Pawła" - czytamy dalej.

"Ostatni, siódmy rękopis jest kazaniem opierającym się na 11. rozdziale Listu do Hebrajczyków. To ciekawe znalezisko, ponieważ – jak zauważa prof. Wallace – wskazuje ono, iż List do Hebrajczyków już w drugim wieku był uważany za autorytatywny na tyle, by pisano na jego podstawie kazania" - przekonuje autor. (za onet.pl)