Nowa praktyka ws. małżeństw
Dodane przez Redakcja dnia 07 grudzień 2011 17:35:08

W poniedziałek, w Anglii i Walii weszło nowe prawo, które pozwala na zawieranie małżeństw homoseksualnych w obiektach religijnych. Przedstawiciele Kościoła anglikańskiego protestują.
Związki partnerskie można zawierać w Wielkiej Brytanii od 2005 roku, ale do poniedziałku uroczystości takie odbywały się tylko w miejscach świeckich.

Kościół wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że "Kościół anglikański nie widzi przesłanek, dla których miałby udostępniać pomieszczenia do rejestracji związków partnerskich", chyba że Synod Generalny stwierdzi inaczej.

„Sklep z odzieżą męską nie jest zobowiązany do dostarczania damskich ubrań. Księgarnia dla dzieci nie sprzedaje książek dla dorosłych; tak Kościół, który zapewnia możliwość zawarcia związku małżeńskiego, nie powinien być zobowiązany do udostępnienia obiektu parom tej samej płci na rejestrację związków partnerskich” - piszą oburzeni przedstawicie Kościoła.

Synod jest zgromadzeniem walnym i jest mało prawdopodobne, aby umożliwił zawieranie ślubów tej samej płci w pomieszczeniach należących do Kościoła.

Brytyjski rząd stwierdził, że nie ma zamiaru zmuszać instytucji religijnych do respektowania nowych przepisów. (za onet.pl)