Ateiści nie są godni zaufania
Dodane przez Redakcja dnia 08 grudzień 2011 06:19:00

Badanie przeprowadzone przez pracowników Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie oraz Uniwersytetu Oregon w USA wykazało, że brak zaufania jest podstawową przyczyną, dla której osoby wyznające wiarę nie przepadają za ateistami.

Psycholog społeczny prof. Ara Norenzayan z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i prof. Azim Shariff z Uniwersytetu Oregon przeprowadzili badanie na 350 dorosłych Amerykanach i 420 studentach. Musieli oni udzielić odpowiedzi na różnego rodzaju hipotetyczne pytania. Po przeprowadzeniu ankiety okazało się, że ateiści bardziej odpowiadają charakterystyce osoby niegodniej zaufania niż: muzułmanie, Żydzi, chrześcijanie. Jedyną grupą osób niemal równie niewiarygodną, co ateiści, okazali się gwałciciele.

Zdaniem badaczy, jedną z przyczyn, dla których niewierzący nie zostali uznani za godnych zaufania, jest opinia, że "ludzie zachowują się lepiej, jeśli czują, że Bóg monitoruje ich postępowanie". Według prof. Ara Norenzayana, "choć ateiści mogą uważać swoją niewiarę za sprawę prywatną, wierzący uznają ją za zagrożenie dla współpracy i uczciwości".

Norenzayan wyjaśnił, że do przeprowadzenia ankiety zmotywował badaczy sondaż Instytutu Gallupa, zgodnie z którym tylko 45% Amerykanów zagłosowałoby na kandydata na prezydenta będącego ateistą.

Jak zaznaczają badacze, ich "ankieta została przeprowadzona w warunkach uniwersyteckich w jednym z najbardziej świeckich rejonów Ameryki Północnej", co może oznaczać, że brak zaufania do ateistów może być jeszcze większy w "bardziej religijnych regionach". (za chn24.pl)