Połowa Polaków czyta horoskopy
Dodane przez Redakcja dnia 25 październik 2011 22:22:45

Horoskopy w gazetach czyta ponad połowa (55 proc.) Polaków, a 46 proc. z nich przyznaje, że przynajmniej czasami kieruje się zawartymi w nich wskazaniami. Co siódmy badany (15 proc.) odwiedził kiedyś wróżkę - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Jak czytamy w komentarzu CBOS, na popularność prasowych przepowiedni nie ma większego wpływu wykształcenie i religijność badanych, które - jak wydawałoby się - powinny kształtować stosunek do magicznych praktyk.

Jednak zainteresowanie prasowymi przepowiedniami, mimo wciąż dużej popularności, powoli maleje. W porównaniu z rokiem 1997 wyraźnie zmniejszyła się liczba tych, którzy deklarowali, że czytają horoskopy zawsze (z 8 proc. do 2 proc.), a wzrosła liczba osób deklarujących, że w ogóle ich nie czyta (z 31 proc. do 45 proc.).

Niemal połowa badanych, którzy czytają horoskopy, deklaruje, że przynajmniej czasami kieruje się zawartymi w nich wskazaniami (46 proc.), a co trzeci bierze je pod uwagę często, zaś co siódmy (15 proc.) robi to czasami, a co czwarty (28 proc.) rzadko. Osoby, które sięgają po horoskop, ale nie kierują się ich wskazaniami (54 proc.), najprawdopodobniej przeglądają je dla rozrywki. (za onet.pl)