Największa zmiana w historii chrześcijaństwa
Dodane przez Redakcja dnia 13 październik 2011 01:49:55

W ostatnich 100 latach doszło do największej zmiany w ponad 2000-letniej historii chrześcijaństwa. W tym czasie jego punkt ciężkości przeniósł się z północnej półkuli ziemi na południową. Obecnie trzy czwarte wszystkich chrześcijan zamieszkuje Afrykę, Amerykę Łacińską i Azję.

Jeszcze w 1910 r. ok. 66 proc. chrześcijan mieszkało w Europie. Sto lat później już tylko 26 proc. – poinformował australijski statystyk religii, Peter Crossing z Sydney podczas Światowego Forum Chrześcijańskiego, które odbyło się w Manado w Indonezji.

Crossing pracuje obecnie z innymi naukowcami nad Chrześcijańskim Atlasem Świata. Australijski naukowiec powiedział, że liczba wyznawców Chrystusa na tle liczby wszystkich mieszkańców naszej planety (6 mld 750 mln) wynosi obecnie ok. 32 proc.

Dla porównania przed stu laty wynosiła ona 50 proc., a jej punkt ciężkości dramatycznie przeniósł się na południową półkulę. Patrząc w kontekście geografii, wcześniej znajdował się on na wysokości Madrytu dziś jest w okolicach Timbuktu na Mali.

Odnośnie zasobów finansowych nadal największymi środkami dysponują chrześcijanie z uprzemysłowionej Północy. Dwie trzecie wyznawców Chrystusa z południa naszej planety ma dochody na poziomie tylko 17 proc.

Ok. 300 uczestników, II Światowego Forum Chrześcijańskiego w Monado, reprezentowało różne Kościoły, wspólnoty i organizacje. Zjechali tam przedstawiciele Światowej Rady Kościołów, Światowego Aliansu Ewangelicznego (WEA), Światowej Konferencji Zielonoświątkowej oraz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Podczas obrad przedstawiciel Azjatyckiego Aliansu Ewangelicznego, Koreańczyk Sang-Bok David Kim z Seulu powiedział, że obecne rozmieszczenie chrześcijan na świecie wyraźnie pokazuje, że chrześcijaństwo nie jest już „religią białego człowieka”. „Chrześcijanie są teraz wszędzie“ – powiedział ewangelikalny teolog. (za ccm.pl)