Odkryto najstarszy kościół na świecie?

 Najstarszy jak dotąd kościół chrześcijański odkryła w jaskini w miejscowości Rihab w Jordanii grupa archeologów. Sądzą, że powstał on w latach 33-70 i że jest „pierwszym kościołem na świecie”.

„Mamy dowody, by twierdzić, że w kościele tym chronili się pierwsi chrześcijanie, 70 uczniów Chrystusa” – powiedział gazecie „The Jordan Times” Abdul Qader Hussan, szef Centrum Studiów Archeologicznych Rihab.

W jaskini, w której ukrywali się uczniowie Jezusa, znajduje się okrągła przestrzeń, będąca prawdopodobnie absydą, a także kilka kamiennych siedzeń. Jaskinia obejmuje także przestrzeń, w której żyli na co dzień jej mieszkańcy, oddzieloną od ołtarza tylko ścianą z wejściem. Jest tam również głęboki tunel, który prowadził do źródła – przypuszcza Hussan.

Jego zdaniem chodzi o chrześcijan, którzy podczas prześladowań uciekli z Jerozolimy na dzisiejsze terytoria północnej Jordanii, i m.in. w podziemnym kościele w Rihab w tajemnicy gromadzili się na modlitwę. Wskazuje na to mozaika mówiąca o „70 umiłowanych przez Boga i Boskiego”, zdobiąca podłogę w kościele św. Jerzego, zbudowanym nad jaskinią w 230 r., gdy ustały prześladowania.

Miejscowość Rihab znajduje się ok. 50 km na północ od Ammanu i ok. 50 km na wschód od rzeki Jordan. W okolicy tej, przez którą – jak sądzi Hussan – mogli wędrować Jezusa i Maria, odkryto już ok. 30 kościołów. Władze pobliskiego Mafraq ujawniły, że zainteresowane są inwestowaniem w dalsze prace badawcze.
Katolickie Dzieło Biblijne w Szwajcarii uważa, że odkrycie to nie ma podstaw historycznych. (za wiara.pl)


dnia 11.06.2008 14:03 · Drukuj

Festiwal muzyki chrześcijańskiej - POZYTYWNE WIBRACJE

 (Park miejski) KROTOSZYN 20-22 czerwiec
piątek 20 czerwiec od godz 19 :
CHARIsMA (zespół uwielbieniowy z KZ Krotoszyn) ; MRODO DZIWIEŁ (chrześcijański zespół Romów) ; MERKAWA (super formacja hip-hop, funky , rap , rock )

sobota 21 czerwiec od godz 17 :
PIOTR SUMIŃSKI z zespołem (leader zespołu HAGADA program autorski)  ; JURO & KOLA (hip-hop worship) ; ARCI z Armeni (reggae- hip hop ) ; ANASTASIS z Legnicy (mocny ciężki rock)

niedziela 22 czerwiec : godz 11 (Kino) - Nabożeństwo charyzmatyczne (usługujący Słowem Bożym : Fidelis z Nigerii muzyczna usługa : Charisma, Juro & Kola , Pomoc duchowa); od godz 17 : Ojciec Ireneusz Wybraniak & Młodzieńcy w ogniu KANA (rewelacyjne klimaty z Ukrainy) ; POMOC DUCHOWA ; AMARYLIS (rock)

Organizatorzy zapraszają wszystkich serdecznie !!! Przygotowane będzie miejsce na pole namiotowe przy KZ Krotoszyn oraz noclegi w dużej sali w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury (weźcie koniecznie namioty matarace śpiwory itd.). Wszystko za darmo (wstęp na festiwal i noclegi) !!!


dnia 10.06.2008 08:05 Drukuj

Ogólnopolska Akcja Misyjna 2008

 Jako misja euromission Polska chcemy zaprosić wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Akcji Misyjnej, która odbędzie się w dniach od 7 do 17 sierpnia.

Bóg powołuje nas do wielkiego zadania, abyśmy razem zmienili rzeczywistość Polski!!!

Chcemy, by obóz ten nabrał międzynarodowego charakteru dlatego zapraszamy na niego także ludzi z zagranicy. Jest to niesamowita szansa zawarcia nowych znajomości, jak również doświadczenia nowych rzeczy!

W programie:
wykłady ; warsztaty dram, pantomim, choreografii, flag ; wspólne uwielbienie i modlitwa ; ewangelizacje, koncerty ; praca w grupach i zajęcia integracyjne

Prosimy o kontakt w razie jakichkolwiek pytań.
e-mail: euromission@hotmail.com (zgłoszenia - wysyłamy formularz zgłoszeniowy)
tel. +48 608-610-026 ; +48 508-184-325 ; GG 12526169
Więcej informacji na: www.polska.euromission.org

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zmienić rzeczywistość Polski!

dnia 09.06.2008 13:32 Drukuj

Rozgrywki sportowe w KWCH w Palowicach

 1Kor 9,24 : "Czy nie wiecie, że zawodnicy na stadionie wszyscy biegną, a tylko jeden zdobywa nagrodę? Tak biegnijcie, abyście nagrodę zdobyli."

Kolejny już raz młodzi i starsi bracia oraz siostry, rywalizowali w turnieju piłki nożnej i siatkówki na obiektach sportowych Zboru KWCH w Palowicach (woj.śląskie). W zawodach uczestniczyli członkowie kilkunastu zborów różnych denominacji z kraju i zagranicy (bracia z Hamburga). Sobota 31 maja była dniem sportu i ewangelizacji. Phill Willer, emerytowany, zawodowy sędzia piłkarski z Anglii, równocześnie kaznodzieja i ewangelista, który sędziował sportowe zmagania powiedział, że nie ma w tych zmaganiach zwycięzców i pokonanych. Pan Jezus przychodząc na Ziemię pokazał człowiekowi żółtą kartkę, aby się nawrócił i opamiętał. Phill Willer pokazując czerwoną kartkę ostrzegał wszyskich, aby Pan Jezus nie pokazał jej tym, którzy nie zdążą, w chwili jego powtórnego przyjścia na Ziemię.

Słowa Ap. Pawła w 1Kor 9,27 : "Ale umartwiam ciało moje i ujarzmiam, bym przypadkiem, będąc zwiastunem dla innych, sam nie był odrzucony", są ostrzeżeniem przed tą czerwoną kartką, której oby nie pokazał nam Jezus Chrystus w chwili ponownego przyjścia. Mamy tak biegnąć, aby nagrodę zdobyć, nagrodę, jaką jest szczęście wieczne.
dnia 07.06.2008 00:38 · Drukuj

Nowa akcja luterańskiego księdza - silikonowe opaski

 Silikonowe opaski z cytatami z Biblii rozdaje proboszcz parafii luterańskiej w Szczyrku, ksiądz Jan Byrt. Duchowny poinformował, że chce w ten sposób spopularyzować Słowo Boże. Akcja potrwa do końca czerwca.
Na ten pomysł księdza Byrta naprowadziły słowa z Biblii, według których Bóg zalecił narodowi izraelskiemu noszenie Słowa Bożego na ramieniu.
Opaski będą purpurowe, zielone lub purpurowo-pomarańczowe. Cytaty to biblijne zdania: "Będę cię strzegł wszędzie dokądkolwiek pójdziesz" oraz "Niech ci błogosławi pan i niechaj cię strzeże". Ksiądz przygotował ich 1,1 tys. sztuk. Zakup opasek sfinansował prywatny sponsor, który przyjechał do Szczyrku, żeby wesprzeć wcześniejszą akcję księdza, w której fragmenty Biblii były drukowane na koszulkach.

Szczyrkowski ksiądz powiedział, że opaski otrzymać może każdy, bez względu na wyznanie. Można je odebrać osobiście w parafii. Można też napisać do duchownego e-mail: salmopol@wp.pl.

Ksiądz Jan Byrt słynie z nieszablonowych pomysłów. Niedawno zainicjował wzniesienie kamiennego ołtarza na górze Kotarz w Beskidach, gdzie będą odprawiane nabożeństwa ekumeniczne w intencji Europy. Z jego inspiracji przy Białym Krzyżu w Beskidzie Śląskim stanęły kamienne tablice z wykutym dekalogiem. Duchowny podczas nabożeństw używa także kielicha - repliki legendarnego świętego Graala. Rozdawał biblie oraz zainicjował akcję przekazywania używanych nart uboższym.  (za wiadomości.wp.pl)


dnia 06.06.2008 11:02 · Drukuj

„Czy Biblia jest jeszcze aktualna?" - wykłady

 Organizatorzy serdecznie zapraszają na wykłady Dr Stefana Drueke na temat: „Czy Biblia jest jeszcze aktualna?". Wykłady odbędą się w piątek 6 czerwca o godzinie 18 i w sobotę 7 czerwca od godziny 16 w Sali Zboru Chrześcijan w Mikołowie przy ulicy Waryńskiego 42A.

Dr Stefan Drueke jest współtwórcą Muzeum Biblii w Wuppertalu w Niemczech. Podejmowane przez niego tematy: "Czy Biblia jest dzisiaj aktualna i czy jej wypowiedzi są wiarygodne", są niezwykle istotne. W większości uznajemy przecież, że jest ona Słowem Boga do ludzi. Musimy zdać sobie jednak sprawę, że nasz prawdziwy do Niej stosunek będzie skutkować nie tylko w całym naszym życiu, ale także i w wieczności. Biblia powinna wywierać wpływ na system wartości, według których żyjemy.

 

dnia 04.06.2008 15:33 Drukuj

Chcą przeprosin za niewolnictwo

 W 2008 roku obchodzona jest w Brazylii 120. rocznica zniesienia niewolnictwa. W związku z obchodami organizacje murzyńskie wystosowały list do historycznych Kościołów, w którym domagają się przeprosin za wielowiekowe przyzwolenie na niewolnictwo i za milczenie wobec rasizmu.

Przewodniczący Kulturalnego Stowarzyszenia Misji Quilombolo, Hermani Francisco da Silva, oświadczył, że ludność murzyńska wciąż znajduje się na marginesie bogactwa wytwarzanego przez brazylijskie społeczeństwo. Przekonuje, że jest to również wynikiem współudziału i zaniedbania Kościołów w obronie sprawiedliwości w czasach niewolnictwa i w latach rasizmu w Brazylii.

W celu przezwyciężenia wciąż istniejącego rasizmu ruch murzyński proponuje Kościołom program działania, którego celem byłaby promocja międzyreligijnego dialogu oraz dostęp czarnoskórych obywateli do seminariów i studiów teologicznych, jak również utworzenie i wzmocnienie duszpasterstw i kościelnych urzędów zwalczających rasizm. List zawiera również apel o nieutrudnianie czarnoskórym kobietom i mężczyznom dostępu do kierowniczych funkcji w Kościołach.
 
Dokument został wysłany do Kościołów: anglikańskiego, prezbiteriańskich, baptystycznych, do metodystów oraz do obydwu Kościołów luterańskich. Podpisało go osiem organizacji, wśród nich Alians Murzynów i Murzynek Ewangelicznych Brazylii oraz Forum Murzyńskich Liderów Ewangelicznych (protestanckich), tj. Alianças de Negros e Negras Evangélicos do Brasil i Fórum de Líderes Negros Evangélicos. (za EAI)


dnia 03.06.2008 19:56 · Drukuj

XI Kongres Kościoła Zielonoświątkowego

 XI Kongres Kościoła Zielonoświątkowego odbędzie się w dniach 27.06-04.07.2008 (I turnus) 06.07-13.07.2008 (II turnus) w Dziwnówku w Ośrodku "Porta Mare".

Już po raz szósty mamy przywilej zaprosić Cię na nasz kongres do Dziwnówka. Piaszczysta plaża, szum morza, przepiękne zachody słońca i doskonała lokalizacja ośrodka wczasowego „Porta Mare” to tylko niektóre atuty Dziwnówka. Głównym jest jednak społeczność z Bogiem i wykłady/kazania znanych kaznodziejów.

Jeżeli chcesz dobrze wypocząć to tylko na Kongresie!!! Dowodem na to, że to prawda jest stale powiększająca się liczba „zainteresowanych taką formą wypoczynku" / W ubiegłym roku było ok. 1030 osób!/ W tym roku organizujemy już dwa turnusy.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej Kongresu
dnia 03.06.2008 16:20 Drukuj

Oskarżeni o głoszenie chrześcijaństwa

 Sześciu nawróconych z islamu chrześcijan może zostać skazanych na dwa lata więzienia i zapłacenie po 8 tys. dolarów za głoszenie wiary chrześcijańskiej bez pozwolenia rządu Algerii. Oskarżeni chrześcijanie to protestanci, a wyrok w ich sprawie ma zapaść 3 czerwca.
I tak pani Habiba Kouider, została schwytana i postawiona przed sądem w Tiaret za posiadanie Biblii. Pozew przeciw niej stwierdza, że głosiła nieislamską religię, za co może zostać skazana nawet na trzy lata więzienia. Niektóre gazety napisały, że przypadek Kouider byłby przykladem nieposzanowania wolności sumienia, co gwarantuje, przynajmniej formalnie, Konstytucja Algierii. 

W Algierii prześladowanie chrześcijan wzmogło się po opublikowaniu dokumentu, który wskazywał na wzrost liczby chrześcijan. - Wzbudziło to wiele nacisków ze strony innych krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Oni uznają to za wstyd, że muzułmanie się nawracają - zaznaczyła Darara Gubo - rzecznik American International Christian Concern.

Rząd Algierii twierdzi, że liczba chrześcijan, w tym liczącym 33 miliony obywateli kraju, wynosi około 11 tys. osób, ale sami chrześcijanie twierdzą, iż jest tam ich znacznie więcej. (za EAI)


dnia 31.05.2008 02:37 · Drukuj


Mp3 Player
Czy Polacy są tolerancyjni wobec innych wyznań

Tak

Nie

Nie mam zdania

Copyright Radmin© czerwiec 2006
Główna  Czytelnia  Biblia  Poezja  Zasady wiary  Dekalog  Słownik  Współpraca  Polityka prywatności  Kontakt

Prosimy o przestrzeganie praw autorskich. Przedruki dozwolone wyłącznie po uzyskaniu zgody Ewangelista.pl
Przedstawione materiały są zgodne z zasadami naszej wiary, nie jest to jednak jednoznaczne z pełnym poparciem prywatnych postaw i zasad wiary
poszczególnych autorów oraz prezentowanych przez nich poglądów.

PHP-Fusion PL

5,496,901 unikalnych wizyt od czerwca 2006

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


Treść reklam nie zawsze pokrywa się z poglądami Redakcji.