Wiki-Biblia?

 Grupa ochotników chce ponownie przełożyć Nowy Testament z greki na angielski i umieścić go w Wikipedii - informuje Newsweek...

Wszystko w ramach projektu Wiki Bible, który ma na celu stworzenie „oryginalnego, otwartego tłumaczenia tekstów źródłowych Biblii”, czyli około 30 tys. manuskryptów. Zapaleńcy zaczęli prace w styczniu. W grupie tej znaleźli się m.in. chrześcijanin o poglądach liberalnych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz metodysta pracujący jako doradca finansowy w Teksasie. Niektórzy twierdzą, że przeszli kurs biblijnego hebrajskiego oraz klasycznej greki. Inni, jak na przykład John Kloosteman, przyznają, że „nie mają żadnych kwalifikacji”. - Projekt będzie trwał kilka lat i będzie wymagał ciągłego ulepszania. To ma być swobodne tłumaczenie - twierdzi John Vandenberg, jeden z głównych administratorów strony Wiki Bible.

Bibliści obawiają się, że projekt może okazać się porażką. - Demokracja nie jest szczególnie dobra dla nauki - mówi Bart Ehrman, profesor religioznawstwa, który współtworzył najnowsze tłumaczenie Biblii, Nowej Zrewidowanej Standardowej Wersji z 1988 r. - Przez 20 lat pracowali nad nim najlepsi znawcy greki i hebrajskiego w USA - dodaje. (za wiara.pl)


dnia 10.07.2008 16:46 · Drukuj

„Realna Akcja” Festiwal współpracy

 3-10.08 Tomaszów Mazowiecki
Jeżeli jeszcze zastanawiasz się co robić z wakacjami, mamy dla Ciebie ciekawą propozycję na aktywny i zaangażowany wypoczynek. Od 3 do 10 sierpnia w Tomaszowie Mazowieckim rusza Festiwal Współpracy „Realna Akcja” – razem z ponad setką uczestników możesz w te siedem dni zrealizować praktyczne działania na rzecz innych.

Inspiracją do zorganizowania Realnej Akcji były podobne wydarzenia odbywające się od lat w wielu miastach Wielkiej Brytanii (Soul In The City – Londyn; MerseyFest – Liverpool, Urban Adventure – Manchester). W realizację projektów odbywających się w ramach Soul In The City w Londynie w 2005 roku zaangażowanych było ponad 20 000 wolontariuszy. 

Choć Realna Akcja w Polsce odbywa się po raz pierwszy i daleko jej jeszcze do skali jaką miało wspomniane wydarzenie w Londynie, to już wzbudza duże zainteresowanie – poza wolontariuszami z Tomaszowa, Warszawy i innych miast Polski, swój przyjazd  zapowiedziały grupy wolontariuszy z USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii i Hiszpanii. Do przyjazdu udało się namówić m. in. amerykańskiego biznesmena i filantropa Ray Derbecker-a , który znany jest z tego, że ...


dnia 09.07.2008 11:11 · Czytaj więcej · Drukuj

Arkadiusz Krzywodajć - książka

 "Sztormy i burze"     
Jak przetrwać trudne chwile i oddać chwałę Bogu

Burze w naszym życiu są nieuniknione! Takie jest jednoznaczne przesłanie "Kazania na Górze". Nie da się od nich uciec. Są niezawinione i nieuchronne. Czy ostoimy się w trakcie ich trwania zależy wyłącznie od naszej bliskiej relacji z Bogiem i życia według wskazówek zawartych w treści nauczania "Kazania na Górze".

Ale są też sztormy, które przychodzą do naszego życia wskutek naszego grzechu. Umiejętność właściwego rozeznania i zdefiniowania, tego czego w danym momencie doświadczamy jest bezcenne.

Po przeczytaniu, książka ta staje się bliska każdemu człowiekowi. Pomaga odpowiedzieć na pytania, które często zadajemy sobie i Bogu, wskazuje na rzeczy nieuniknione w naszym życiu. Jednak przede wszystkim pokazuje jak zachować się w momencie, kiedy dotykają nas życiowe nawałnice.
Chcesz dokonać zakupu - wejdź...


dnia 08.07.2008 16:33 Drukuj

Chiny wydrukują Biblię na igrzyska

 Darmowe egzemplarze Biblii, z logo Igrzysk Olimpijskich, będą dostępne dla zawodników i widzów na igrzyskach w Pekinie. Biblia zostanie wydana po chińsku i angielsku. Informację podała chińska agencja prasowa Xinhua.

Pismo Święte zostanie wydane w kilku wersjach: w całości, tylko z Nowym Testamentem oraz tylko z ewangeliami. Chińska Rada Chrześcijan wydrukowała je w nakładzie 50 tysięcy egzemplarzy. Będzie ono oznakowane olimpijskim logo.
- "Jest to szczególnie ważne, ponieważ z tego co wiem, po raz pierwszy logo igrzysk pojawi się na wydawnictwie religijnym" - powiedział cytowany przez agencję, ks. Xu Xiaohong, członek Chińskiej Rady Chrześcijan.
 
Według informacji pojawiających się w zeszłym roku, posiadanie Biblii na Igrzyskach w Pekinie miało być zabronione. W depeszy agencyjnej Xinhua podkreśliła, że dzisiejsza informacja z pewnością zakończy spekulacje co do planów rządu chińskiego w tej sprawie. (za EAI)


dnia 07.07.2008 23:31 · Drukuj

Wiara czyni zdrowszym?

 Wiara w Boga jest w stanie zmienić obraz rekonwalescencji po przebytych zabiegach i operacjach – to opinia naukowców, opierająca się na przeprowadzonych badaniach. W wydanym oświadczeniu, przez prowadzącą badania Amy L. Ai z University of Washington w Seattle stwierdza, że wyniki badań dają jasno do zrozumienia, iż lekarze powinni przywiązywać większą uwagę do ważnego czynnika, jakim jest wiara.

Badania objęły grupę 309 pacjentów z chorobami serca gdzie stwierdzono, że pozytywne nastawienie do wiary dało ludziom poczucie nadziei oraz wsparcia, a także pomogło w powrocie do zdrowia po przebytych operacjach. Z drugiej strony, osoby z negatywnym stosunkiem do wiary, czy też przechodzące kryzys wiary lub z żalem do Boga, przechodziły zdecydowanie  gorzej rekonwalescencje.
 
Dostrzegane ślady społecznego wsparcia i wiara w Boga praktykowana na co dzień, były ściśle związane z mniejszą depresją pooperacyjną. Kluczem do sukcesu w rekonwalescencji jest według Amy L. Ai wiara. Pacjenci, którzy dostają wsparcie moralne, a takim jest z całą pewnością wiara, lepiej radzą sobie w sytuacjach pooperacyjnych oraz mają większe szanse na wyzdrowienie. A więc również naukowcy przychylają się do opinii, że "wiara czyni cuda".

dnia 03.07.2008 00:01 · Drukuj

Analfabeci i Pismo Święte

 O piśmiennictwie w starożytności wiemy już prawie wszystko: że pisano i czytano wiele, choć nie łatwo było książkę kupić a jeszcze trudniej było wydać już napisaną. Że były podówczas wielkie biblioteki publiczne, jak w Aleksandrii czy w Pergamonie, ale rzecz jasna wielu chciało mieć własne zbiory, choć tylko nielicznych stać było na naprawdę dużą bibliotekę. Że księgi zwijano lub składano w kodeksy i że w świecie hellenistycznym najczęściej pisano i czytano po grecku. A wreszcie, że także chrześcijanie od zarania dziejów chcieli czytać i chcieli być czytani, bo tylko w ten sposób można utrwalić słowo, które daje życie wieczne. Tylko tak można głosić Chrystusa w każdym miejscu i w każdym czasie. Również tylko w ten sposób można było bronić wiary i odpowiadać na co rusz to pojawiające się pisma polemiczne. Dlatego na przykład Orygenes, wielki teolog i egzegeta aleksandryjski, kazał skrzętnie stenografować dysputę, jaką przeprowadził z niejakim Herakleonem. Ten sam Orygenes pozostawił na piśmie również obszerną odpowiedź na zarzuty, jakie w swojej księdze przeciwko chrześcijanom kilkadziesiąt lat wcześniej przedstawił niejaki Celsus. Wszystko po to, by słowo nie przepadło, by było narzędziem przeciw innym słowom.

A chrześcijańscy mnisi? Mówiliśmy już o tym, że bardzo często byli analfabetami. Co jednak nie oznacza, że ...


dnia 01.07.2008 14:01 · Czytaj więcej · Drukuj

Kraków: Ruszył XVIII Festiwal Kultury Żydowskiej

 Sześćdziesiąta rocznica powołania państwa Izrael jest motywem przewodnim XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej, który rozpoczął się w Krakowie. W programie festiwalu znalazło się ponad 200 imprez – koncertów, spektakli, wystaw oraz wykładów i zajęć warsztatowych.

W festiwalu wezmą udział muzycy żydowscy z całego świata. Impreza zgromadzi miłośników kultury żydowskiej, artystów żydowskich i nie tylko. – To próba przywrócenia poprzez pamięć tej atmosfery i tych wartości, którą kiedyś przez wieki żył i tworzył krakowski Kazimierz i kazimierscy Żydzi – twierdzi dyrektor festiwalu Janusz Makuch. Podkreśla on edukacyjne znaczenie festiwalu. - Nas najbardziej interesuje to, żeby ludzie się uczyli, nie przez manifesty polityczne czy manifesty religijne, ale przez kulturę i zabawę – zaznacza.

W ciągu dziewięciu dni imprezy odbędą się 22 koncerty, 21 wykładów, 10 wystaw, 12 projekcji filmowych oraz warsztaty w 17 seriach tematycznych, m.in. warsztaty kuchni żydowskiej, tańca, śpiewu, kaligrafii i gry na bębnach. Tradycyjnie organizowane będą także spacery śladami krakowskich rabinów, zwiedzanie synagog i żydowskich cmentarzy.

Pierwszy Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie odbył się w 1998 r. Jest jednym z największych na świecie wydarzeń poświęconych kulturze żydowskiej. (za wiara.pl)


dnia 30.06.2008 16:05 · Drukuj

Amerykański żołnierz ukarany za ewangelizowanie w Iraku

 Organizacja humanitarna Międzynarodowa Wolność Chrześcijańska (CFI) poinformowała, że amerykański żołnierz odbywający służbę w Iraku, został zawieszony za dystrybucję chrześcijańskich treści literatury sunnickim muzułmanom w Fallujah.
10 osobom, które przechodziły przez wojskowy posterunek kontrolny wręczono "monety" z wypisanym po jednej stronie zdaniem: „Gdzie zużyjesz swoją wieczność?”, a po drugiej stronie słowa z Ewangelii Jana 3,16.
Miejscowi przywódcy sunniccy natychmiast domagali się od przedstawicieli rządu USA „możliwie najsurowszej kary” dla wszystkich, którzy rozprowadzali tę „monetę”.
 
Organizacja CFI, której misją jest pomoc humanitarna i prawna chrześcijanom prześladowanym w najróżniejszych krajach świata potępiła postępowanie dyscyplinarne wojska wobec żołnierzy. Uzasadniała, że USA ma obowiązek bronienia osobistego prawa żołnierzy do dzielenia się swoją wiarą.
Przewodniczący CFI, Jim Jacobson, napisał list do sekretarza obrony USA, Roberta M. Gatesa, argumentując, że w przypadku żołnierza z Fallujah nie chodziło o nagabywanie, znieważanie islamu jako religii, czy dokonanie jakiejkolwiek szkody tym osobom, które otrzymały „monetę”. Przypomniał, że przez dziesięciolecia chrześcijaństwo było nielegalne w dziesiątkach krajów na całym świecie, gdzie miliony chrześcijan cierpią dyskryminację, tortury lub męczeństwo z powodu wiary w Jezusa Chrystusa. (za Ekumenizm)


dnia 28.06.2008 23:22 · Drukuj

Holandia: Tysiące ludzi przygotowuje się na koniec świata w 2012 roku

 Tysiące mieszkańców Holandii oczekuje na koniec świata w 2012 roku – donosi agencja UPI, powołując się na holenderski dziennik "Volkskrant".

Według relacji dziennikarzy, wielu mieszkańców kraju – położonego w znacznej części poniżej poziomu morza – zaczęło się już przygotować na światową apokalipsę, kupując m.in. szalupy ratunkowe.

Według holenderskiego "Radia Niderlandy", choć spekulacje na temat daty, kiedy dobiegnie kresu historia ludzkiej cywilizacji różnią się między sobą, jednak najwięcej zwolenników rychłego końca naszej planety spodziewa się tego za pięć lat. Wiążą to z faktem, że właśnie 21 grudnia 2012 roku jest ostatnim dniem w kalendarzu Majów.

Gazeta podaje, że tysiące Holendrów, z którymi rozmawiała, gromadzi już sprzęt ratunkowy. (za wiara.pl)

Człowiek jako istota niedoskonała, często - w tym przypadku również, szuka rozwiązań zupełnie absurdanych. I tak zamiast Biblii, kalendarz Majów, zamiast wiary i nawrócenia, szalupa ratunkowa. Holandia wielkim polem misyjnym?


dnia 26.06.2008 14:00 · Drukuj


Mp3 Player
Czy Polacy są tolerancyjni wobec innych wyznań

Tak

Nie

Nie mam zdania

Copyright Radmin© czerwiec 2006
Główna  Czytelnia  Biblia  Poezja  Zasady wiary  Dekalog  Słownik  Współpraca  Polityka prywatności  Kontakt

Prosimy o przestrzeganie praw autorskich. Przedruki dozwolone wyłącznie po uzyskaniu zgody Ewangelista.pl
Przedstawione materiały są zgodne z zasadami naszej wiary, nie jest to jednak jednoznaczne z pełnym poparciem prywatnych postaw i zasad wiary
poszczególnych autorów oraz prezentowanych przez nich poglądów.

PHP-Fusion PL

5,499,297 unikalnych wizyt od czerwca 2006

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


Treść reklam nie zawsze pokrywa się z poglądami Redakcji.