Kodeks Synajski już w internecie

 Od 24 lipca w internecie dostępne są już fragmenty Kodeksu Synajskiego, najstarszej zachowanej Biblii świata. Jej cyfrową rekonstrukcję przeprowadziła biblioteka Uniwersytetu w Lipsku.

Na stronie www.codex-sinaiticus.net zobaczyć można manuskrypt spisany w połowie IV wieku w języku greckim. Do połowy przyszłego roku pracownicy uniwersytetu chcą udostępnić wszystkie 390 stron kodeksu.

Naukowcy uniwersytetu w Lipsku poinformowali, że przedstawione w internecie strony pochodzą ze zbiorów lipskich i londyńskich. Część Kodeksu Synajskiego przechowywana jest również w Sankt Petersburgu oraz w klasztorze św. Katarzyny w Egipcie. Jak zaznaczono w Lipsku, stan tego ponad 1600-letniego dzieła nie pozwala na zgromadzenie go w jednym miejscu, dlatego zdecydowano na udostępnienie go naukowcom w formie cyfrowej w internecie. W miarę upływu czasu w sieci zobaczyć będzie można wszystkie zachowane strony Kodeksu Synajskiego. Biblioteka Uniwersytetu w Lipsku oprócz fotografii w wysokiej rozdzielczości opublikuje też niemieckie i angielskie tłumaczenia a także transkrypcje tekstu. Od trzech lat przy cyfrowej rekonstrukcji Kodeksu Synajskiego współpracują Niemcy, Brytyjczycy, Rosjanie oraz naukowcy w Egipcie. (za wiara.pl)
dnia 27.07.2008 22:01 · Drukuj

Chcą zbudować olbrzymie krzyże w Houston

 Kościół Wspólnota Łaski w Houston zbiera pieniądze na budowę dwóch olbrzymich krzyży, które mają stanąć od południowej i północnej strony miasta.

W założeniu inicjatorów będą należeć do największych w świecie. Każdy ma mieć prawie 45 metrów wysokości. W środku krzyży będą miejsca przeznaczone na modlitwę wiernych.

Pastor Wspólnoty Łaski - do której należy 12000 członków - Steve Riggle postrzega krzyże jako symbol sprzeciwu wobec moralnego upadku. Mają przekazywać przesłanie wiary, nadziei i życia. Pastor ma nadzieję, ze inicjatywa spotka się z naśladownictwem ze strony innych kościołów w innych amerykańskich miastach. 

Inicjatywa nie podoba się przedstawicielom Unitariańskiego Uniwersalistycznego Kościoła. Inne wspólnoty nie mają obiekcji. Kampania pastora Riggle'a nie przeszkadza też przewodniczącemu stowarzyszenia zrzeszającego muzułmanów w Houston. (za EAI)


dnia 25.07.2008 01:18 · Drukuj

Najstarsza zachowana Biblia będzie w internecie

 Cyfrowa rekonstrukcja najstarszej zachowanej Biblii świata zostanie za kilka dni udostępniona w internecie. Taką informację przekazała biblioteka Uniwersytetu w Lipsku, gdzie przechowywana jest część unikalnego dzieła.

Od czwartku internauci będą mogli zobaczyć część tak zwanego Kodeksu Synajskiego. Manuskrypt ten został spisany w połowie czwartego wieku naszej ery w języku starogreckim. Jest to najstarszy znany rękopis Starego i Nowego Testamentu. Zachowało się około 390 stron tego dzieła.

Pracownicy uniwersytetu w Lipsku poinformowali, że w czwartek na specjalnej stronie internetowej zostaną zaprezentowane strony Starego Testamentu ze zbiorów lipskich i londyńskich. Będzie to pierwszy etap scalania najstarszej Biblii świata, której karty przechowywane są również w Sankt Petersburgu i klasztorze Świętej Katarzyny w Egipcie.

Ponieważ stan dzieła nie pozwala na jego transport, zdecydowano się, aby wszystkie zachowane strony Kodeksu zgromadzić w jednym miejscu w formie wirtualnej. Całość rekonstrukcji, która ma potrwać do przyszłego roku, będzie kosztować milion dolarów.(za wp.pl)


dnia 22.07.2008 23:56 · Drukuj

Buddyści zniszczyli ewangelikalny zbór

 Na przedmieściach miasta Colombo (Sri Lanka) dokonano dewastacji pomieszczeń parafialnych, należących do ewangelikalnego zboru. 6 lipca grupa buddystów kierowana przez mnicha zdemolowała pomieszczenia i poturbowała pastora, oraz niektórych członków zboru. Policja bezczynnie przypatrywała się zajściu.

Według doniesień agencji informacyjnej idea, policja posiada instrukcje, aby nie interweniować w zajściach, w które zaangażowani są mnisi buddyjscy. Do podobnych przypadków dochodziło już wielokrotnie w innych częściach Sri Lanki. Misja niemieckiego Aliansu Ewangelicznego, z którą związany jest poszkodowany zbór, wezwała do modlitwy za zbór i rodzinę pastora. Przedstawiciele organizacji podkreślają, że rozpowszechniane na Zachodzie przekonanie o absolutnie pokojowym nastawieniu wyznawców buddyzmu do innych religii jest fałszywe.

70 procent mieszkańców Sri Lanki wyznaje buddyzm, 14 % stanowią hinduiści i po 8 % chrześcijanie oraz muzułmanie. (za EAI)


dnia 19.07.2008 01:01 · Drukuj

Homoseksualiści sterroryzują Brazylię?

 Do brazylijskiego senatu trafił przegłosowany jednogłośnie przez izbę deputowanych projekt skandalicznej ustawy, wprowadzającej karę do 5 lat więzienia za publiczne określanie homoseksualizmu mianem grzechu.

Zabrania ona "używania słów o odcieniu homoseksualnym w miejscach publicznych" oraz prywatnych, jeżeli mają do nich wstęp większe grupy osób. Grozić za to będzie 5 lat więzienia. Z kolei niedopuszczanie do pracy w szkolnictwie lub wykluczanie z niej "osób biorących udział w aktach homoseksualnych" zagrożone będzie karą 3 lat pozbawienia wolności. Karane mają być również wypowiedzi o charakterze moralnym, etycznym, filozoficznym lub psychologicznym na temat praktyk homoseksualnych.

Zdaniem Związku Ochrony Życia, organizacji broniącej tradycyjnych wartości, jeżeli ustawa zacznie obowiązywać, żadne seminarium nie będzie mogło zabronić wstępu kandydatom, którzy deklarują dewiację. (za Nasz Dziennik)
 

dnia 18.07.2008 21:38 · Drukuj

Ksiądz przebrał się za pijaka, żeby sprawdzić wiernych

 Ksiądz Derek Rigby z Kościoła Metodystów w Prestatyn w płn. Walii postanowił dać swoim parafianom lekcję na temat miłosierdzia, dlatego przebrał się za bezdomnego zaopatrzonego m.in. w butelkę piwa. I cóż... mocno się rozczarował.

Gdy 70 wiernych przyszło w niedzielę do kościoła zobaczyło przed kościołem bezdomnego z długimi włosami, papierosem między zębami, piwem i w podartych, brudnych spodniach. To ksiądz Rigby wystawił swoje "owieczki" na próbę. Niestety wierni zignorowali potrzebującego.

Poirytowany ksiądz prowokował: wyjął strzykawkę i usiadł w ławce kościelnej. Wierni byli mocno zdziwieni, gdy ich "pasterz" zrzucił nagle przebranie i przypomniał zebranym słowa Ewangelii o zmartwychwstałym Chrystusie, którego Apostołowie nie rozpoznali na drodze do Emmaus.

Bardzo się starałem, żeby być jak najbardziej przekonującym jako bezdomny. Nie goliłem się przez trzy dni, moje ręce i twarz był brudne, narysowałem sobie kilka tatuaży. Oblałem się też piwem - opowiada ksiądz.

Wielebny Rigby był policjantem przez 15 lat, zanim został księdzem 20 lat temu. Sztuczkę z przebraniem robił już w innych parafiach w Londynie i Newport. W Prestatyn wierni nie dali mu ani pensa. To dowiodło, że nie widzimy Boga w sobie nawzajem - powiedział rozczarowany. (za wp.pl)


dnia 15.07.2008 16:04 · Drukuj

"Festival of Hope" w Rumunii

 Prawie 77 tys. chrześcijan zgromadziło się na stadionie w Timiszoarze (Rumunia), gdzie odbyło się spotkanie z Franklinem Grahamem, synem znanego na całym świecie charyzmatycznego kaznodziei Billy’ego Grahama. Było to największe wydarzenie chrześcijańskie w Rumunii po upadku komunizmu – informuje "The Christian Post".

- Gdy przybyłem tu po raz pierwszy z mym ojcem spotkanie nie zgromadziło takiej liczby słuchaczy - wspomina Graham. Festival of Hope, który w ubiegłym roku odbywał się na Ukrainie, zgromadził dziś młodych chrześcijan z Rumunii, Węgier i Serbii.

Kaznodzieja skoncentrował się w swych przemówieniach głównie na potrzebie bezinteresownego działania i pomocy społecznej. Przemówienia wysłuchali ludzie różnych wyznań i zawodów, w tym także przedstawiciele władz Rumunii. (za EAI)
 


dnia 12.07.2008 22:07 · Drukuj

Wiki-Biblia?

 Grupa ochotników chce ponownie przełożyć Nowy Testament z greki na angielski i umieścić go w Wikipedii - informuje Newsweek...

Wszystko w ramach projektu Wiki Bible, który ma na celu stworzenie „oryginalnego, otwartego tłumaczenia tekstów źródłowych Biblii”, czyli około 30 tys. manuskryptów. Zapaleńcy zaczęli prace w styczniu. W grupie tej znaleźli się m.in. chrześcijanin o poglądach liberalnych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz metodysta pracujący jako doradca finansowy w Teksasie. Niektórzy twierdzą, że przeszli kurs biblijnego hebrajskiego oraz klasycznej greki. Inni, jak na przykład John Kloosteman, przyznają, że „nie mają żadnych kwalifikacji”. - Projekt będzie trwał kilka lat i będzie wymagał ciągłego ulepszania. To ma być swobodne tłumaczenie - twierdzi John Vandenberg, jeden z głównych administratorów strony Wiki Bible.

Bibliści obawiają się, że projekt może okazać się porażką. - Demokracja nie jest szczególnie dobra dla nauki - mówi Bart Ehrman, profesor religioznawstwa, który współtworzył najnowsze tłumaczenie Biblii, Nowej Zrewidowanej Standardowej Wersji z 1988 r. - Przez 20 lat pracowali nad nim najlepsi znawcy greki i hebrajskiego w USA - dodaje. (za wiara.pl)


dnia 10.07.2008 16:46 · Drukuj

„Realna Akcja” Festiwal współpracy

 3-10.08 Tomaszów Mazowiecki
Jeżeli jeszcze zastanawiasz się co robić z wakacjami, mamy dla Ciebie ciekawą propozycję na aktywny i zaangażowany wypoczynek. Od 3 do 10 sierpnia w Tomaszowie Mazowieckim rusza Festiwal Współpracy „Realna Akcja” – razem z ponad setką uczestników możesz w te siedem dni zrealizować praktyczne działania na rzecz innych.

Inspiracją do zorganizowania Realnej Akcji były podobne wydarzenia odbywające się od lat w wielu miastach Wielkiej Brytanii (Soul In The City – Londyn; MerseyFest – Liverpool, Urban Adventure – Manchester). W realizację projektów odbywających się w ramach Soul In The City w Londynie w 2005 roku zaangażowanych było ponad 20 000 wolontariuszy. 

Choć Realna Akcja w Polsce odbywa się po raz pierwszy i daleko jej jeszcze do skali jaką miało wspomniane wydarzenie w Londynie, to już wzbudza duże zainteresowanie – poza wolontariuszami z Tomaszowa, Warszawy i innych miast Polski, swój przyjazd  zapowiedziały grupy wolontariuszy z USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii i Hiszpanii. Do przyjazdu udało się namówić m. in. amerykańskiego biznesmena i filantropa Ray Derbecker-a , który znany jest z tego, że ...


dnia 09.07.2008 11:11 · Czytaj więcej · Drukuj


Mp3 Player
Czy Polacy są tolerancyjni wobec innych wyznań

Tak

Nie

Nie mam zdania

Copyright Radmin© czerwiec 2006
Główna  Czytelnia  Biblia  Poezja  Zasady wiary  Dekalog  Słownik  Współpraca  Polityka prywatności  Kontakt

Prosimy o przestrzeganie praw autorskich. Przedruki dozwolone wyłącznie po uzyskaniu zgody Ewangelista.pl
Przedstawione materiały są zgodne z zasadami naszej wiary, nie jest to jednak jednoznaczne z pełnym poparciem prywatnych postaw i zasad wiary
poszczególnych autorów oraz prezentowanych przez nich poglądów.

PHP-Fusion PL

5,275,857 unikalnych wizyt od czerwca 2006

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


Treść reklam nie zawsze pokrywa się z poglądami Redakcji.