Papua-Nowa Gwinea: 106-latek zdecydował się na chrzest

 W Papui-Nowej Gwinei 106-letni wódz plemienny zdecydował się na chrzest. Na podjecie tej decyzji Napa Namb potrzebował ponad 30 lat.

Jak poinformował biuletyn Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, w 1975 r. do prowincji Yano Kambulupira przyjechał pastor tego Kościoła Paul Piari. Początkowo miejscowa ludność go nie chciała, nawet grożono mu śmiercią. Misjonarz jednak mógł ostatecznie pozostać, gdyż w jego obronie stanął wódz Napa Namb, który zezwolił nawet na wybudowanie kościoła na podległym mu terenie. Sam nigdy tej świątyni nie odwiedził.

Napa Namb jest jednym z wodzów plemiennych, wielokrotnie odznaczanych przez królową Wielkiej Brytanii oraz władze Papui-Nowej Gwinei. Był żonaty z pięcioma kobietami, ma ponad 60 dzieci i kilkuset wnuków. W obrzędzie chrztu uczestniczyło ok. 600 zaproszonych osób.

Obecnie na terenie zamieszkanym przez podległe mu plemię znajdują się trzy wspólnoty adwentystów liczące trzy tysiące wiernych. Spośród 5,9 miliona mieszkańców tego wyspiarskiego kraju ok. 64 proc. stanowią protestanci. (za wiara.pl)


dnia 07.09.2008 15:00 · Drukuj

TVP wprowadza pasmo programów dla Żydów

 Nowa umowa między prezesem TVP i Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich przewiduje emisję audycji dla wyznawców judaizmu - informuje dziennik Polska.

Wyznawcy judaizmu chcą, by Polacy poznali ich religię, zwyczaje i codzienne życie - od września w Programie 2 TVP pojawi się raz w miesiącu półgodzinna audycja o tej tematyce. Przewiduje to zawarta właśnie umowa między prezesem telewizji publicznej Andrzejem Urbańskim i Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Inicjatywa nadawania regularnej audycji w telewizji publicznej wyszła od przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Piotra Kadlcika. - Ale nie chodziło nam o to, żeby mieć program dla siebie - mówi. - Mamy nadzieję, że będą go oglądali Polacy, którzy dowiedzą się, jak żyjemy, jak wygląda nasza religia.

Obie strony podkreślają, że przybliżenie zwyczajów i religii wspólnoty żydowskiej ma przynieść bardzo konkretny efekt. - Moim zdaniem pewne przykre zdarzenia, akty antysemityzmu, z jakimi czasem się spotykamy, wynikają właśnie z braku wiedzy o Żydach - uważa Kadlcik. - Mamy nadzieję, że dzięki tym programom i wiedzy, jaką będą przekazywały, nieprzyjemnych zdarzeń będzie coraz mniej.

Cykl będzie pokazywał główne założenia judaizmu i obrzędy religijne. - Ale będziemy podejmować też trudne tematy - zapowiada Burzyńska-Keller, szefowa Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów. (za wiara.pl)


dnia 02.09.2008 18:07 · Drukuj

Bóg przemawia do stojących na czerwonym świetle

 W Szwecji przy przejściach dla pieszych zainstalowano nowe skrzynki z przyciskiem umożliwiającym włączenie zielonego światła. Wzbudziły one jednak gniew osób niewierzących. Dlaczego? Bo ich konstruktorzy umieścili na nich przesłanie od Boga – pisze szwedzki „The Local”.

Firma Prisma Teknik AB, producent skrzynek na sygnalizatory, umiejscowiła na swoim artykule ikonkę dłoni, która wskazuje gdzie dokładnie należy przycisnąć. Jednocześnie firma oficjalnie przyznała, że skierowana ku górze dłoń jest nawiązaniem do wizerunków Chrystusa, który wskazuję niebiańską drogę do Boga.
- Chcemy przypomnieć, że jest tylko jedna droga, która prowadzi do Boga, jest nią Jezus – tłumaczy Jan Lund dyrektor generalny Prisma Teknik AB.
Do szwedzkiego rzecznika praw obywatelskich skierowano skargę, w której uzasadnia się, że symbole religijne na skrzynkach pod sygnalizatorami łamią prawo.
Na swojej stronie internetowej Prisma Teknik AB obwieszcza: „Jesteśmy wdzięczni Bogu za naszych klientów i dostawców. Chcemy też podziękować za rozwój i powodzenie naszej firmy. Chcemy, by Jezus towarzyszył nam we wszystkim, co robimy. Chrześcijańskie wartości i Boże prowadzenie leżą u podstaw naszej firmy”. Skrzynki wyprodukowane przez Prisma Teknik AB mają trafić też do 17 innych krajów, m.in. do Irlandii, Norwegii, Stanów Zjednoczonych czy Izraela.

„The Local” pytał producenta, dlaczego nie wyprodukuje skrzynek z symbolami innych religii. - Chcemy służyć Bogu, błogosławił nam przez 21 lat, więc nie będziemy niczego zmieniać - odpowiedział Lund.
„The Local” konkluduje, że może rzeczywiście lepiej nic nie zmieniać, bo produkty Prisma Teknik AB sprzedają się bardzo dobrze, przynosząc 25,5 mln koron czyli ponad 9 mln zł rocznie. (za wp.pl)


dnia 29.08.2008 17:04 · Drukuj

Egipt: możliwa konwersja na chrześcijaństwo?

 Choć w Egipcie nawrócenie z islamu na chrześcijaństwo nie jest formalnie zakazane, w praktyce jest prawie niemożliwe. W tym roku dwóch chrześcijańskich konwertytów wystąpiło do sądu z wnioskiem o oficjalne uznanie przez państwo zmiany wyznawanej przez nich religii, która zapisana jest m.in. w dowodzie tożsamości. Pierwszy z nich, Ahmad Higazi, uczynił to w styczniu. Sąd odrzucił jego podanie, powołując się na prawo szariatu, zgodnie z którym islam jest „religią ostateczną i doskonałą”.

W tym miesiącu z podobnym wnioskiem wystąpił do Najwyższego Sądu Administracyjnego Maher al Gohari, który chrześcijaninem jest od 30 lat, podobnie jak jego trzy córki. Dla egipskiego państwa wszyscy pozostają muzułmanami i traktowani są jak muzułmanie, co w praktyce oznacza m.in., że dzieci muszą uczęszczać na zajęcia do szkoły koranicznej. Od kilku dni Maher al Gohari żyje w ukryciu. Odkąd prasa opublikowała wiadomość o złożonym przez niego wniosku, krewni grożą mu śmiercią.

Al Gohari należy do Kościoła koptyjskiego. Kiedy w młodości odkrył chrześcijaństwo, zgłaszał się do kilku różnych Kościołów. Żaden nie chciał go przyjąć, w obawie przed prowokacją egipskich służb specjalnych. Dopiero przed siedmiu laty został formalnie przyjęty przez koptów, którzy stanowią największą wspólnotę chrześcijańską w Egipcie. Najwyższy Sąd w Kairze rozpatrzy jego pozew 2 września. (za Kościół.pl)


dnia 28.08.2008 20:21 · Drukuj

Ogród biblijny w stolicy Australii

 Na terenach należących do Australijskiego Centrum Chrześcijaństwa i Kultury przy miejscowym uniwersytecie będą rosły wszystkie rośliny, które wymienia Biblia, m. drzewa oliwne i migdałowe, oleandry czy oraz czosnek.

Gazeta „Canberra Times” poinformowała, że zasadzono już 60 roślin, dalszych kilkanaście zostanie posadzonych wkrótce.

Kierownik Centrum, James Haire powiedział gazecie, że biblijny ogród ma stać się miejscem medytacji, modlitwy i refleksji, a jednocześnie ma przybliżyć ludziom Pismo Święte. Ogród można było założyć dzięki wsparciu finansowemu w wysokości (w przeliczeniu) ok. 1 mln euro, które zapisał w testamencie zmarły przedsiębiorca Gerald Hercules Robinson. Już w połowie lat 60. ub. wieku założył on Ogród Biblijny w Sydney. Według "Canberra Times", większość pieniędzy pochodzących ze spadku po australijskim przedsiębiorcy zostanie przeznaczonych na wsparcie studiów teologicznych Australijskiego Centrum Chrześcijaństwa i Kultury. (za wiara.pl)


dnia 22.08.2008 08:01 · Drukuj

Chrześcijańska Konferencja Młodzieżowa - PALOWICE 2008

 Gorąco zapraszamy na:
Chrześcijańską Konferencję Młodzieżową Kościóła Wolnych Chrześcijan w Palowicach

27- 30 Sierpień 2008

Wykłady: Roger Brind

Warsztaty:

  Wokalne; Twory gipsowe; Rycerski; Teatralne... to dopiero początek...
  nastaw się na więcej =)

  Wiele innych, przeciekawych aktywności:

  Klimatyczna Kawiarenka; Boiska Sportowe (koszykówka, siatkówka, piłka
  nożna) z zapewnionym sprzętem; Przefascynujący ludzie =) ...

PRZEWAŻNE !!! :

  1) W tym roku pamiętajcie zabrać ze sobą namioty i śpiwory bo spanie
  zapewnione jest na polu namiotowym!

  2) Ważne jest, żeby rejestrować się na konferencję WCZEŚNIEJ, drogą
  mailową, (konf.palowice@gmail.com podając swoje imię, nazwisko, datę
  urodzenia oraz adres e-mail) lub indywidualnie u: Michał Szołtysek,
  Sophy O'Connell lub Marzena Thlon

Jeżeli masz nowe pomysły, propozycje, prośby, uwagi lub pytania (np. dot. opłaty), wyślij je proszę na maila: konf.palowice@gmail.com.

dnia 21.08.2008 09:00 Drukuj

Konferencja - List do Filemona III

 Rokietnica k. Poznania; 5-7 września 2008

Konferencja List Do Filemona III jest adresowana do osób, które w przeszłości były w więzieniu i tam spotkały Jezusa i do osób usługujących w więzieniach.
W tym roku ze względu na wyjątkowego gościa na konferencję zapraszamy wszystkich wierzących, zwłaszcza z regionu Wielkopolski.
Gościem tegorocznej konferencji będzie TONY ANTHONY z Wielkiej Brytanii, założyciel i obecny dyrektor organizacji misyjnej Avanti.

Tony Anthony urodził się w WIELKIEJ BRYTANII jako syn Włocha i Chinki. W wieku 6 lat został przewieziony do Chin i tam dziadek szkolił go w dziedzinie Kung Fu. Trzykrotnie był mistrzem świata, a po zakończeniu kariery sportowej rozpoczął szkolenie elitarnych ochroniarzy, a później sam nim został. Niestety po dokonaniu przestępstwa znalazł się w cypryjskim więzieniu w Nikozji. Tam w szczególny sposób poznał Jezusa i szczerze się nawrócił. Tony napisał o tym książkę pt. POSKROMIENIE TYGRYSA, która w roku 2006 została uznana za najlepszą książkę chrześcijańską na Wyspach. Książka ta została przetłumaczona na język polski i wydana przez wydawnictwo Aetos z Wrocławia.

Tony podróżuje po całym świecie, dzieli się swoim świadectwem, ewangelizuje oraz kształci wierzących jak efektywnie zdobywać ludzi dla CHRYSTUSA.


dnia 19.08.2008 09:02 Drukuj

Eksmisja pastora Hua Huiqi i jego rodziny

 Chrześcijański obrońca praw człowieka i lider kościoła domowego Hua Huiqi został 2 lipca wyeksmitowany z wynajmowanego mieszkania przez funkcjonariuszy Biura Bezpieczeństwa Publicznego. Około 8.30 rano bezpieka wyłamała drzwi mieszkania rodziny Hua Huiqi i wtargnęła do środka. Funkcjonariusze pobili dotkliwie brata pastora Huiqi, uszkadzając mu oko. Cała rodzina, w tym dziewięćdziesięcioletni starzec, została wraz ze swym dobytkiem wyrzucona na bruk.
Poszukują oni teraz nowego domu, mieszkając tymczasowo u pewnej chrześcijańskiej rodziny w Pekinie.

Chiński rząd nadał Hua Huiqi i innym obrońcom praw człowieka etykietkę „sprawców kłopotów”, robiąc wszystko, by nie mogli oni uczestniczyć w igrzyskach olimpijskich. Władze wyraziły zamiar zamknięcia pastora Huiqi w więzieniu bądź usunięcia go wraz z rodziną z Pekinu na czas igrzysk. O nieustannych problemach pastora Hua Huiqi z chińskimi władzami pisaliśmy już wcześniej.

Módlmy się, by Hua Huiqi i jego rodzina doświadczali pokoju Bożego, znosząc cierpienia dla imienia Jezusa (Jan 14,27). Módlmy się też, by chińskie władze przestrzegały prawa chrześcijan do swobodnego oddawania czci Bogu. (źródło: Głos Prześladowanych Chrześcijan)


dnia 14.08.2008 08:29 · Drukuj

Dziesięć tysięcy mesjanistycznych Żydów

 Chociaż Jezus i jego uczniowie byli Żydami, to jednak przez prawie dwa tysiące lat chrześcijaństwo wśród Żydów było religią pogan. Tymczasem przywódcy Żydów mesjanistycznych twierdzą, że ostatnio w Izraelu dochodzi pod tym względem do bardzo ważnych przemian.

Pastor Avi Mizrachi z Tel Avivu twierdzi, że coraz więcej Izraelitów uważa Jezusa za Żyda, przyznając, że był on rzeczywiście oczekiwanym przez Izrael Mesjaszem. Chociaż nie jest znana dokładna liczba żyjących w Izraelu mesjanistycznych Żydów, to jednak uznaje się, iż tworzą oni w tym kraju około 1200 zborów, stanowiąc liczbę od 10 do 15 tysięcy wyznawców Jezusa jako Mesjasza i Zbawiciela. Jeszcze przed dziesięcioma laty było w Izraelu jedynie około 80 zborów i 350 ich wiernych. Wystarczy chociażby spojrzeć na zbór Semen-Sasón w Jerozolimie, którego liczba wiernych potroiła się jedynie w ciągu czterech ostatnich lat.

Zazwyczaj obchodzą oni święta żydowskie, obrzezają swoich synów, szanują dzień szabatu i służą w izraelskim wojsku, jak wszyscy inni Żydzi. Czasem jedynie oskarża się niektórych z ich o uprawianie misji, co w Izraelu stanowi obrazę. Nie jest łatwo być Żydem mesjanistycznym w tym kraju, chociaż ostatnio środki masowego przekazu zaczęły o nich mówić w sposób bardziej pozytywny. (za EAI)


dnia 10.08.2008 23:34 · Drukuj


Mp3 Player
Czy Polacy są tolerancyjni wobec innych wyznań

Tak

Nie

Nie mam zdania

Copyright Radmin© czerwiec 2006
Główna  Czytelnia  Biblia  Poezja  Zasady wiary  Dekalog  Słownik  Współpraca  Polityka prywatności  Kontakt

Prosimy o przestrzeganie praw autorskich. Przedruki dozwolone wyłącznie po uzyskaniu zgody Ewangelista.pl
Przedstawione materiały są zgodne z zasadami naszej wiary, nie jest to jednak jednoznaczne z pełnym poparciem prywatnych postaw i zasad wiary
poszczególnych autorów oraz prezentowanych przez nich poglądów.

PHP-Fusion PL

5,499,387 unikalnych wizyt od czerwca 2006

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


Treść reklam nie zawsze pokrywa się z poglądami Redakcji.