USA: Twórca "Promise Keepers" wraca, by ratować ruch ewangelizacyjny

 Bill McCartney, charyzmatyczny współzałożyciel "Promise Keepers" (Wierni przyrzeczeniu małżeńskiemu) – jednego z największych na świecie stowarzyszeń propagujących chrześcijańskie wartości wśród mężczyzn, wraca z emerytury, by znów stanąć na czele tego ewangelikalnego ruchu.

Ten 68-letni kaznodzieja – były trener uczelnianej drużyny futbolowej na Uniwersytecie Colorado – ma pomóc słynnej organizacji, która przeżywa obecnie głęboki kryzys.

W ramach ruchu organizowane były niegdyś masowe konferencje na stadionach. Dziesiątki tysięcy chrześcijan publicznie deklarowało, że będą dochowywać wierności swoim rodzinom i pracować nad sobą, by być odpowiedzialnymi mężami i ojcami. W największym wydarzeniu o nazwie "Stand in the Gap" zorganizowanym w 1997 roku w Waszyngtonie udział wzięło ponad milion mężczyzn. Obecnie na podobnych konferencjach pojawia się około 130 tysięcy ludzi.

Ruch "Promise Keepers", który w latach 90. ubiegłego wieku był odpowiedzią na agresywną propagandę feministyczną, od dłuższego czasu przeżywa problemy finansowe. Ostatnio organizacja zaangażowała się m.in. w kampanie sprzeciwiające się małżeństwom gejów.

Pierwszym krokiem McCartney’a, który zamierza przeprowadzić plan naprawczy stowarzyszenia, było powołanie na kierownicze stanowisko byłego prezesa "Promise Keepers" Raleigh’a Washingtona.

McCartney założył niedawno w Denver inną grupę – "Road to Jerusalem" (Droga do Jerozolimy). Ma ona działać na rzecz poprawy stosunków między ewangelikalnymi chrześcijanami a Żydami mesjanistycznymi, akceptującymi Jezusa jako Mesjasza. (za wiara.pl)


dnia 22.09.2008 13:40 · Drukuj

Anglikanie, Darwin i kreacjonizm

 Karol Darwin otrzymał oficjalne przeprosiny od Kościoła Anglii za to, że ten 150 lat temu odrzucił jego teorię. Tekst przeprosin - kierowanych wprost do nieżyjącego od 126 lat autora "O pochodzeniu gatunków" - napisał wielebny dr Malcom Brown, dyrektor ds. misji i spraw publicznych w Kościele Anglii.
Dr Brown stwierdził, że wiktoriańska hierarchia Kościoła Anglii potraktowała teorię Darwina tak jak Kościół Rzymskokatolicki teorię Galileusza. Ludzie i instytucje popełniają błędy - chrześcijanie i Kościoły nie są wyjątkami.
Nie dowiemy się, czy przeprosiny usatysfakcjonują Darwina, na pewno ze wzruszeniem ramion przyjął je jego praprawnuk, który powiedział, że taki gest po 200 latach nic nie daje oprócz lepszego samopoczucia dla osób i organizacji, które go wykonują.

Inną sprawą jest, że z teorią Darwina nadal nie zgadza się wielu chrześcijan - w tym zapewne i należących do Kościoła Anglii. W 150 lat po ogłoszeniu teorii ewolucji ma ona nadal wielu zaciekłych przeciwników. Do tego, by zamiast ignorować argumenty kreacjonistów, dyskutować o nich na lekcjach biologii w szkołach, wezwał dyrektor edukacji Royal Society, profesor Michael Reiss. Jego zdaniem zamiast odrzucania kreacjonizmu jako "błędnego mniemania" z którym się nie dyskutuje powinno się go traktować jako kulturowe "widzenie świata". Rolą nauczycieli byłoby wyjaśnienie, że kreacjonizm nie ma naukowego zaplecza. Wśród brytyjskich uczniów w ostatnich latach wzrosła ilość tych, którzy nie przyjmują naukowej wersji historii wszechświata i nauki o pochodzeniu gatunków. (za EAI
Zobacz również: http://www.stworzenie.org


dnia 20.09.2008 13:00 · Drukuj

Polacy są antysemitami i antychrześcijanami

 Polacy z roku na rok są bardziej antysemiccy, antymuzułmańscy i antychrześcijańscy - wynika z najnowszego sondażu The Pew Research Center do którego dotarł serwis internetowy tvp.info.

Aż 36 proc. Polaków jest negatywnie nastawionych do Żydów. To duży wzrost, bo w 2004 r. takie przekonania żywiło 27 proc. badanych. Jeszcze większe zaostrzenie nastrojów widać jeśli chodzi o nasze podejście do muzułmanów - od 2005 r. liczba negatywnie nastawionych do nich Polaków wzrosła o 16 proc., do 46 proc.

Co ciekawe w Polsce rosną też negatywne odczucia wobec chrześcijan - dziś aż 8 proc. badanych Polaków źle oceniło chrześcijan. Jeszcze w 2005 r. podobne poglądy miało tylko 5 proc. ankietowanych.

Autorzy badania wskazują, że negatywne nastawienie wobec muzułmanów rosną od dłuższego czasu w związku z wojną z terroryzmem. A to, że więcej ludzi niechętnie odnosi się do Żydów i Chrześcijan tłumaczą tym, że "generalnie świat staje się coraz bardziej niechętny religiom". Autorzy badania wskazują też, że w Polsce najgorszy stosunek do Żydów mają młodzi mężczyźni. W krajach Europy Zachodniej odnotowano inny trend - najwięcej antysemitów jest wśród osób starszych.

Amerykański ośrodek badawczy The Pew Research Center zbadał także nasze nastawienie do religijności. Z badania wynika, że religia jest ważna dla 79 proc. Polaków. Bardziej religijni są więc od nas Amerykanie (82 proc.), Meksykanie (86 proc.) czy Indonezyjczycy (99 proc.). Co ciekawe religijność Polaków rośnie z wiekiem. Bo tylko co dla piątego Polaka w wieku 18-39 lat wiara ma duże znaczenie. Bardziej religijne są Polki niż Polacy. Z badań wynika, że religia jest ważna dla 35 proc. badanych kobiet i 23 proc. badanych mężczyzn. (za: Głos Szczeciński)


dnia 19.09.2008 23:30 · Drukuj

Konferencja dla Kobiet we Wrocławiu

 KOBIETA CIESZĄCA SIĘ ŻYCIEM
Cieszyć się życiem i promieniować radością, nierzadko wbrew okolicznościom?
Codziennie żyć nadzieją i wdzięcznością?
Nie martwić się przyszłością i nie obawiać jutra?
To jest możliwe dla każdej z nas!

Zapraszamy Cię na wyjątkową konferencję - KONFERENCJĘ PEŁNĄ RADOŚCI. Będzie to szczególny czas odpoczynku, spotkania wielu wspaniałych kobiet, uczenia się od siebie nawzajem i UWIELBIENIA STWÓRCY.

Razem pragniemy odkrywać, jak stawać się kobietami, które prawdziwie cieszą się życiem i promienieją jak słońce.
Już dziś zaplanuj sobie ten czas i przyjdź. CZEKAMY NA CIEBIE!

Mówczynią na konferencji będzie ALINA WIEJA - redaktor naczelna czasopisma Nasze Inspiracje, autorka książek m.in.: Powrót kobiety do harmonii ze Stwórcą, Kobieta w ramionach Stwórcy. Razem z mężem Henrykiem są założycielami i dyrektorami Chrześcijańskiej Fundacji Życie i Misja (www.misja.org.pl). Alina prowadzi również Instytutu Poradnictwa Chrześcijanskiego, który działa w ramach Fundacji. Od wielu lat razem z mężem prowadzą wykłady na temat zdrowego stylu życia, troski o silną rodzinę, skutecznej pomocy małżeństwom w trudnościach.

Sobota, 27 września 2008
Wrocław, Hotel Mercure Panorama przy Galerii Dominikańskiej
od godz. 11:00 do 17:00

Ze wzgędu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejszą rejestrację.
Więcej na stronie: www.mama-mamie.pl
dnia 17.09.2008 23:42 · Drukuj

Wrześniowe koncerty muzyki GOSPEL

 Jeszcze w tym miesiącu odbędą się dwa koncerty gospel, na które serdecznie zapraszamy - wstęp wolny!

Pierwszy termin to 27 września (sobota) br., godzina 18:00, miejsce sala dawnego kina ŻAK na os. Słonecznym w Szczecinie, budynek "szkoły z basenem" przy ul. Rydla 49.

Drugi termin to 28 września br (niedziela) również o 18:00, w Zborze Kościoła Zielonoświątkowego BETANIA przy ul. Wawrzyniaka 7 w  Szczecinie.

Śpiewać będzie Jane Jackson z Londynu przy współudziale muzyków i wokalistów ze zborów „BETANIA” i „BETEZDA”.

Dodatkowo zapraszamy na niedzielne (28 września) nabożeństwo o godz. 10:00, w Zborze Betezda, przy ul. Rydla 6 w Szczecinie -  w Auli Szkoły Podstawowej nr 37, na którym usługiwać będzie Słowem Bożym pastor Roy Scarsbrook z Radomia, a śpiewać będzie Jane Jackson z Londynu.

Do zobaczenia! (betezda.org.pl)


dnia 16.09.2008 15:58 Drukuj

Indie: Pogromy trwają

 Antychrześcijańska rewolta w Indiach nie traci na sile i ogarnia kolejne stany. 8 września hinduistyczni fundamentaliści pobili pastora wraz z grupą młodzieży w stanie Madhja Pradeś i puścili z dymem jedną z tamtejszych świątyń anglikańskich.
Podobne czyny dokonywane są często za cichym przyzwoleniem lokalnej policji.

Tymczasem wciąż trwa śledztwo przeciwko Misjonarkom Miłości oskarżonym o uprowadzenie i nawrócenie siłą na chrześcijaństwo czworga dzieci, między pierwszym a drugim rokiem życia. Choć siostry posiadają wszystkie potrzebne dokumenty zezwalające na opiekę nad dziećmi i ich transport, policja czwarty dzień z rzędu bada ich autentyczność. Dzieci tymczasem oddane zostały do szpitala w Durgh, gdzie misjonarki zostały zatrzymane przez fundamentalistów i oskarżone o porwanie. Mimo oficjalnych protestów ze strony Kościoła policja, jak do tej pory, nie uczyniła nic, by prawda wyszła na jaw. Misjonarki Miłości obawiają się, że cała sprawa będzie przeciągana w nieskończoność. Wszystko wskazuje, że działania te prowokowane są przez hinduistycznych fundamentalistów, którzy kontrolują także policję.

Jak donoszą agencje, chrześcijanie są zagrożeni nawet w obozach dla uchodźców, gdzie schronili się przed szerzącą się przemocą. Hinduistyczni radykałowie zmuszają ich do podpisania dokumentu, który stwierdza, że „dobrowolnie” wracają na łono hinduizmu. Zewnętrznym znakiem powrotu jest ogolenie głowy. Następnie zmuszani są do podpalania domów swych sąsiadów-chrześcijan i kościołów.(za wiara.pl)


dnia 11.09.2008 18:03 · Drukuj

Wygrał na loterii i dał 3 mln dolarów na Kościół

 Anonimowy mężczyzna, który wygrał w zeszłym tygodniu na nowojorskiej loterii Ba Da Bling 3 mln dolarów, zdecydował się przekazać całą nagrodę swojemu ewangelikalnemu wolnemu Kościołowi True North Community Church w Port Jefferson w stanie Nowy Jork Po otrzymaniu wiadomości o wygranej, zwycięzca zadzwonił do pastora Bertranda Crabbe, zaprosił go do domu i wręczył duchownemu bilet-zdrapkę, mówiąc, że chce pobłogosławić Kościół.

Pastor zgłosił się po nagrodę, w wyniku której licząca 650 osób ewangelikalna wspólnota będzie otrzymywać co roku (do 2028 r.) w ratach pieniądze z wygranej na loterii. Co więcej, możliwe, że szczęśliwy traf nie będzie opodatkowany, bo Kościół zarejestrowany jest jako organizacja non-profit.

Parafianie postanowili, że tegoroczna rata pójdzie na działalność charytatywną, między innymi organizację Love 146, zajmującą się walką ze współczesnym niewolnictwem i handlem ludźmi. Wstępnie postanowiono również, co stanie się z przyszłoroczna wypłatą części nagrody. Dwadzieścia procent sumy pójdzie na cele dobroczynne, natomiast reszta zasili budowę nowego kościoła.(za EAI)


dnia 10.09.2008 23:47 · Drukuj

Papua-Nowa Gwinea: 106-latek zdecydował się na chrzest

 W Papui-Nowej Gwinei 106-letni wódz plemienny zdecydował się na chrzest. Na podjecie tej decyzji Napa Namb potrzebował ponad 30 lat.

Jak poinformował biuletyn Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, w 1975 r. do prowincji Yano Kambulupira przyjechał pastor tego Kościoła Paul Piari. Początkowo miejscowa ludność go nie chciała, nawet grożono mu śmiercią. Misjonarz jednak mógł ostatecznie pozostać, gdyż w jego obronie stanął wódz Napa Namb, który zezwolił nawet na wybudowanie kościoła na podległym mu terenie. Sam nigdy tej świątyni nie odwiedził.

Napa Namb jest jednym z wodzów plemiennych, wielokrotnie odznaczanych przez królową Wielkiej Brytanii oraz władze Papui-Nowej Gwinei. Był żonaty z pięcioma kobietami, ma ponad 60 dzieci i kilkuset wnuków. W obrzędzie chrztu uczestniczyło ok. 600 zaproszonych osób.

Obecnie na terenie zamieszkanym przez podległe mu plemię znajdują się trzy wspólnoty adwentystów liczące trzy tysiące wiernych. Spośród 5,9 miliona mieszkańców tego wyspiarskiego kraju ok. 64 proc. stanowią protestanci. (za wiara.pl)


dnia 07.09.2008 15:00 · Drukuj

TVP wprowadza pasmo programów dla Żydów

 Nowa umowa między prezesem TVP i Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich przewiduje emisję audycji dla wyznawców judaizmu - informuje dziennik Polska.

Wyznawcy judaizmu chcą, by Polacy poznali ich religię, zwyczaje i codzienne życie - od września w Programie 2 TVP pojawi się raz w miesiącu półgodzinna audycja o tej tematyce. Przewiduje to zawarta właśnie umowa między prezesem telewizji publicznej Andrzejem Urbańskim i Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Inicjatywa nadawania regularnej audycji w telewizji publicznej wyszła od przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Piotra Kadlcika. - Ale nie chodziło nam o to, żeby mieć program dla siebie - mówi. - Mamy nadzieję, że będą go oglądali Polacy, którzy dowiedzą się, jak żyjemy, jak wygląda nasza religia.

Obie strony podkreślają, że przybliżenie zwyczajów i religii wspólnoty żydowskiej ma przynieść bardzo konkretny efekt. - Moim zdaniem pewne przykre zdarzenia, akty antysemityzmu, z jakimi czasem się spotykamy, wynikają właśnie z braku wiedzy o Żydach - uważa Kadlcik. - Mamy nadzieję, że dzięki tym programom i wiedzy, jaką będą przekazywały, nieprzyjemnych zdarzeń będzie coraz mniej.

Cykl będzie pokazywał główne założenia judaizmu i obrzędy religijne. - Ale będziemy podejmować też trudne tematy - zapowiada Burzyńska-Keller, szefowa Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów. (za wiara.pl)


dnia 02.09.2008 18:07 · Drukuj


Mp3 Player
Czy Polacy są tolerancyjni wobec innych wyznań

Tak

Nie

Nie mam zdania

Copyright Radmin© czerwiec 2006
Główna  Czytelnia  Biblia  Poezja  Zasady wiary  Dekalog  Słownik  Współpraca  Polityka prywatności  Kontakt

Prosimy o przestrzeganie praw autorskich. Przedruki dozwolone wyłącznie po uzyskaniu zgody Ewangelista.pl
Przedstawione materiały są zgodne z zasadami naszej wiary, nie jest to jednak jednoznaczne z pełnym poparciem prywatnych postaw i zasad wiary
poszczególnych autorów oraz prezentowanych przez nich poglądów.

PHP-Fusion PL

5,499,280 unikalnych wizyt od czerwca 2006

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


Treść reklam nie zawsze pokrywa się z poglądami Redakcji.