Kenia: zielonoświątkowcy zwierają szeregi

Kościoły zielonoświątkowe w Kenii powołają Kenijski Narodowy Kongres Zielonoświątkowego Kościoła i Misji – poinformowali przedstawiciele tego wyznania 23 maja w Nairobi. Jak donosi agencja ENI, powstanie organizacji wiąże się ze wzrostem wspólnot zielonoświątkowych w tym kraju, które chcą lepiej koordynować swoją działalność misyjną i diakonijną.

- Nie chcemy być już dłużej Kościołem, który przypatruje się, jak nasz naród płacze, a wszystko, co potrafimy zaoferować to modlitwy. Chcemy płakać wraz z ludźmi, modlić się z nimi, ale i zapewnić też nasze wsparcie – podkreślił bp Stanley Michuki z rady powierników odpowiedzialnej za powstanie zielonoświątkowej organizacji.
Szacuje się, że ok. 15% Kenijczyków związanych jest z jednym z kilkudziesięciu Kościołów zielonoświątkowych oraz setkami niezależnych zborów. Największa wspólnotą chrześcijańską są anglikanie. Na drugim miejscu członkowie Kościoła rzymskokatolickiego. Około 12% wyznaje islam. (za EAI)


dnia 28.05.2012 00:35 Drukuj

Szwajcaria: Ognisko z Biblii

W protestanckim kościele w szwajcarskim mieście Lozanna zrobiono ognisko z egzemplarzy Pisma Świętego. Sprawcami są bliżej nieokreśleni wandale, którzy włamali się do świątyni. Biblie podpalono razem z tkaniną pokrywającą ołtarz. Na szczęście ogień nie rozprzestrzenił się na drewniane ściany za nim.

Szkody materialne są stosunkowo niewielkie, jednak akt spalenia Biblii uraził wierzących. Przedstawiciele kościoła złożyli doniesienie na policję. Funkcjonariusze zebrali odciski palców z miejsca zdarzenia i prowadzą obecnie dochodzenie.

To nie pierwszy atak na wspomniany kościół. W ubiegłym roku jego okna ostrzelano z karabinu pneumatycznego.

W lozańskich kościołach do grabieży i aktów wandalizmu dochodzi już od 10 lat. Zazwyczaj nie kończą się one większymi szkodami materialnymi. (za chn24.pl)


dnia 24.05.2012 15:42 Drukuj

Wszyscy geje prezydenta - w liczbach

90 minut po tym jak Barack Obama poparł prawo homoseksualistów do zawierania małżeństw, konto jego kampanii zasilił milion dolarów.

 

250 homoseksualistów pracuje w administracji obecnego prezydenta USA. Geje i lesbijki to także 17 procent z kilku tysięcy osób zbierających pieniądze na kampanię Obamy.

 

1,4 mln dolarów zarobił w pierwszy weekend w kinach "Obywatel Milk", czyli nakręcona w 2008 r. biografia Harveya Milka - pierwszego amerykańskiego polityka, który otwarcie przyznał się do homoseksualizmu.

 

87 lat miała Dorothy Louis Martin, działaczka na rzecz praw gejów i lesbijek, która 16 czerwca 2008 r. poślubiła swą 84 letnią partnerkę Phylis Lyon. Był to pierwszy ślub osób tej samej płci w Kalifornii. (za Newsweek)


dnia 22.05.2012 22:11 Drukuj

Facebook: Pierwsza gra wideo o Jezusie

„Graj w pierwszą grę wideo o Jezusie” – takim sloganem reklamowana jest gra „Journey of Jesus. The calling” (Podróż Jezusa. Wezwanie), przygotowana dla użytkowników portalu społecznościowego Facebook.
Gra o charakterze przygodowym pozwala „pokonywać przeszkody, wypełniać misje i uczestniczyć w cudach”. Jej autorem jest amerykańska firma Lightside Games, która wcześniej stworzyła już podobną grę o Mojżeszu, z której korzysta ponad 2 mln użytkowników.

Brent Dusing, założyciel Lightside Games powiedział latynoskiej agencji ACI Prensa, że nie ma zbyt wielu gier, które przedstawiają „historie dobre i pozytywne z chrześcijańskiego punktu widzenia”. Ma on nadzieję, że gra na temat życia Jezusa zaniesie Ewangelię tym, którzy jej nie znają. – Dla wielu naszych graczy jest to jedyna możliwość usłyszenia tego orędzia – zauważył Dusing.

Gra śledzi życie Chrystusa podczas jego działalności publicznej z punktu widzenia osoby, której imię jest tożsame z imieniem użytkownika Facebooka. Gracz wchodzi w relacje z przyjaciółmi z Facebooka, aby przechodzić na kolejne etapy misji Jezusa i brać w niej udział.

„Journey of Jesus. The calling” jest grą darmową, ale można też kupić dodatkowe materiały, umożliwiające szybsze jej dokończenie. Dochód z ich sprzedaży ma być przeznaczony na cele charytatywne.
Gra dostępna jest po angielsku, hiszpańsku, francusku, niemiecku i portugalsku. (za wiara.pl)


dnia 22.05.2012 01:25 Drukuj

Zabijał chrześcijan. Teraz głosi ewangelię!

Niladri Kanhar, hinduistyczny przywódca w jednej z wiosek w znanym z prześladowań wierzących indyjskim stanie Orissa, był znany ze swojej nienawiści do chrześcijan. Całe lata ich prześladował, a nawet zabijał. Nawrócił się jednak i teraz jest chrześcijaninem. Świadczy o Jezusie i pomaga wzrastać miejscowej chrześcijańskiej społeczności.

Według informacji agencji Fides, Niladri Kanhar nawrócił się po tym jak uzdrowiona została jego najstarsza córka. Wcześniej wszyscy lekarze i szamani powiedzieli, że umrze. Tymczasem ewangeliczny pastor Pabitra Kata, który odwiedził wioskę, pomodlił się o dziewczynkę. Ta została uzdrowiona w imieniu Jezusa Chrystusa. Od tamtej pory Niladri i jego rodzina są chrześcijanami, modlą się i czytają Biblię.

Jako były lider hinduistów Kanhar sam zaczął być prześladowany - mieszkańcy jego wioski pobili go, by "powrócił do religii hinduistycznej". Niladri jednak nie uległ. Wręcz przeciwnie, wciąż modli się, składa świadectwo i głosi ewangelię o Chrystusie.

Obecnie razem z pastorem Katą znajduje się w więzieniu oskarżony o prozelityzm, a więc o to samo, o co wcześniej wielokrotnie oskarżał chrześcijan. (za chn24.pl)


dnia 18.05.2012 17:14 Drukuj

Obama wygraża pięścią Bogu

Franklin Graham syn legendarnego kaznodziei Billego Grahama krytykuje prezydenta USA za poparcie małżeństw gejowskich.

 

Ewangelista Franklin Graham oskarżył prezydenta o rzucenie wyzwania samemu Bogu: "Obama wygraża pięścią Bogu"."To mnie smuci, że nasz prezydent uznaje małżeństwa homoseksualne, a jeszcze bardziej smuci to Boga. To jest smutny dzień dla Ameryki. Niech Bóg nam pomoże." – powiedział kaznodzieja.

Graham, stoi na stanowisku, że to Bóg stworzył i określił małżeństwo, dlatego nie powinno ono być definiowane przez prezydentów lub sondaże, prezesów czy media. "Definicja ta powstała dawno temu".

Prezydent pozytywnie wypowiedział się o aspiracjach gejów w reakcji na serię posunięć stanowych. W ubiegły wtorek, Karolina Północna ratyfikowała jako 31 stan konstytucyjną (na poziomie stanowym) poprawkę blokującą zawieranie małżeństw homoseksualnych.

Obamie pogratulowała córka prezydenta Kuby Raula Castro, prominentna działaczka zaangażowana w walkę o prawa mniejszości seksualnych kierująca Krajowym Centrum Edukacji Seksualnej.

Zwolennicy legalizacji małżeństw jednopłciowych zwracają uwagę, że geje należą do największych sponsorów tegorocznej kampanii Obamy, który ubiega się o drugą kadencję w Białym Domu. Około 17 proc. tzw. bundlerów, czyli działaczy zbierających fundusze na kampanię od najzamożniejszych sponsorów, to przedstawiciele tej mniejszości seksualnej. (za kosciol.pl)


dnia 18.05.2012 13:31 Drukuj

Biblijny skandal

Z gwałtownymi sprzeciwami ze strony miejscowych chrześcijan spotkało się najnowsze tłumaczenie 4 Ewangelii na język turecki, ogłoszone pod koniec 2011 r.

W swoim oświadczeniu Alians Kościołów Protestanckich Turcji ostro skrytykował przekład, zwłaszcza niektórych miejsc Ewangelii św. Mateusza, który – jak napisano – aż roi się od błędów, i to w miejscach, które są „bardzo ważne i podstawowe dla Nowego Testamentu”.

Błędy te sprawiają, że tłumaczenie jest „niedokładne i bardzo złe”. Kościoły podkreśliły pilną konieczność zmiany tych źle użytych terminów, uznając Ewangelię w takim kształcie za „nie do przyjęcia i bezużyteczną”.

Przykładem takich niepoprawności jest usunięcie z tekstu takich słów jak „Ojciec” i „Syn Boży”, które zastąpiono wyrazami oznaczającymi odpowiednio „Bóg” i „przedstawiciel Boga”. Turecka wersja Jezusowego rozesłania uczniów z 28. rozdziału Ewangelii Mateuszowej brzmi więc następująco (w przekładzie na polski): „[Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody], oczyszczając je wodą, w imię Allaha, jego Mesjasza i jego Ducha Świętego”.

Przywódcy chrześcijańscy stwierdzili w swym liście, że zgłaszali swe zastrzeżenia jeszcze przed ukazaniem się przekładu, będącego wspólnym dziełem trzech amerykańskich instytucji chrześcijańskich: Wycliffe Bible Translators, Summer Institute of Linguistics – SIL i Frontiers. Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie Biblii „bliskiej wrażliwości muzułmanów”. Aby uniknąć narażenia osób tureckojęzycznych, zarówno chrześcijan, jak i niechrześcijan, na błędne nauczanie, Kościoły protestanckie poprosiły zespół tłumaczy o zmianę tych punktów, które „podważają teologię chrześcijańską”, ale bezskutecznie.

„Chcemy, aby Pismo Święte było czytane i rozumiane we wszystkich warstwach społeczeństwa. Tłumaczenia, dokonywane przez Towarzystwo Biblijne w pierwszej połowie XX wieku, są znakomite i wierne historii teologii chrześcijańskiej, a także doskonałe dla osób, które sięgają po Biblię, aby zrozumieć wyrażenia wiary chrześcijańskiej” – stwierdza oświadczenie przywódców kościelnych.

Alians Kościołów Protestanckich Turcji reprezentuje większość istniejących w tym kraju wspólnot protestanckich. W 2011 ogłosił on Raport nt. łamania praw chrześcijan w Turcji; wyznawcy Chrystusa stanowią tam znikomą mniejszość, nie przekraczającą 0,1 proc. prawie 72-milionowej ludności tego kraju. (za wiara.pl)


dnia 15.05.2012 23:52 Drukuj

Obama o homoseksualistach

Barack Obama, jako pierwszy urzędujący prezydent USA, popiera małżeństwa homoseksualne. W rozmowie z telewizją ABC News Obama przyznaje, że do takiego stanowiska skłoniły go m.in. rozmowy z rodziną, sąsiadami i homoseksualnymi pracownikami w jego otoczeniu. Istotna była też dla niego sprawa żołnierzy-gejów, którzy narażają życie w obronie Stanów Zjednoczonych.

"W tej sprawie przeszedłem ewolucję. Zawsze uważałem, że homoseksualiści w Ameryce powinni być traktowani uczciwie. W pewnym momencie uznałem, że ważne jest dla mnie, by uznać, że powinni móc zawierać małżeństwa."

Ta wypowiedź Obamy spotkała się z aplauzem środowisk homoseksualnych. Główny republikański kandydat na prezydenta - Mitt Romney - natychmiast jednak podkreślił, że takim małżeństwom gejów i lesbijek jest przeciwny. (za Radio ZET)


dnia 10.05.2012 14:22 Drukuj

Komu przeszkadza Jezus na T-shircie?

Nastolatek z jednej z kanadyjskich szkół w prowincji Nowa Szkocja został przywrócony w swych prawach po tym jak szkoła zawiesiła go za noszenie koszulki z napisem „Życie jest stracone bez Jezusa”.

Po kilku dniach, kiedy kontrowersyjna decyzja szkoły Forest Heights Community School w Chester Basin wywołała debatę w całym kraju, zarząd placówki pozwolił 19-letniemu uczniowi wrócić do szkoły. Ponieważ jednak nie będzie mu wolno nosić koszulki, która doprowadziła do takich restrykcji, rodzina zastanawia się, czy w ogóle posyłać dziecko z powrotem do tej szkoły.

Choć William Swinimer, członek lokalnego zboru Kościoła zielonoświątkowego, pokazywał się wcześniej w szkole w swej żółtej koszulce z napisem ostrzegającym przed zmarnowaniem życia, szkoła postanowiła go ukarać 27 kwietnia. Miała to zrobić na prośbę nauczycieli, którzy twierdzili, że napis obraża niechrześcijan.

W rozmowie z dziennikarzami uczeń 12. klasy podkreślał, że jego postawa nie jest skierowana przeciwko wyznawcom innych religii, ale chce sam mieć prawo wyrażania własnych opinii i wiary.

Nie wiadomo, czy ukarany zawieszeniem uczeń nadal będzie uczęszczał do szkoły, gdyż rodzice uznali, że ich dziecko zostało poddane zbyt dużemu ostracyzmowi. Tymczasem podczas zainicjowanej przez ten przypadek krajowej debaty na temat granic wolności wypowiedzi poszkodowanego ucznia z Nowej Szkocji poparły organizacje reprezentujące środowiska żydów, muzułmanów i ateistów. (za wiara.pl)


dnia 09.05.2012 21:14 Drukuj


Mp3 Player
Czy Polacy są tolerancyjni wobec innych wyznań

Tak

Nie

Nie mam zdania

Copyright Radmin© czerwiec 2006
Główna  Czytelnia  Biblia  Poezja  Zasady wiary  Dekalog  Słownik  Współpraca  Polityka prywatności  Kontakt

Prosimy o przestrzeganie praw autorskich. Przedruki dozwolone wyłącznie po uzyskaniu zgody Ewangelista.pl
Przedstawione materiały są zgodne z zasadami naszej wiary, nie jest to jednak jednoznaczne z pełnym poparciem prywatnych postaw i zasad wiary
poszczególnych autorów oraz prezentowanych przez nich poglądów.

PHP-Fusion PL

5,499,443 unikalnych wizyt od czerwca 2006

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


Treść reklam nie zawsze pokrywa się z poglądami Redakcji.