Bezdzietność


Autor: Eugeniusz Gradek


Szacuje się, że dzisiaj w Polsce 25 procent młodych małżeństw ma problem z wydaniem na świat potomstwa. Co piąta para pozostaje, lub decyduje się być bezdzietna. Jak widać, jest to dość duża grupa i choćby z tego względu zasługuje na uwagę. Bezdzietność w kręgach chrześcijańskich jest tematem drażliwym. Przeważa opinia, że małżeństwo bez dzieci jest, mówiąc oględnie, jakby mniej wartościowe. Dlatego powinno za wszelką cenę postarać się o potomka. Jeżeli zawiedzie medycyna, to trzeba znaleźć przynajmniej połowiczne rozwiązanie, jest przecież adopcja. Nie da się ukryć, że w tym względzie istnieje dość duża presja ze strony otoczenia.

Jeśli chodzi o Pismo Święte, bezdzietność jest negatywnie postrzegana w Starym Testamencie, w pewnych przypadkach nawet podane są jej przyczyny (3Moj 20,20-21). Czytając w 5Moj 25,6 o człowieku bezdzietnym, że jego imię będzie wymazane możemy się domyślić przyczyny, dla której tak ważne jest posiadanie potomstwa.

W Nowym Testamencie apostoł Paweł napisał o kobiecie: "Zbawiona zaś zostanie przez rodzenie dzieci; [będą zbawione wszystkie], jeżeli wytrwają w wierze i w miłości, i uświęceniu - z umiarem" (1Tm 2,15 BT). Natomiast w 1Kor 7,34 zachęca do bezżeństwa i nie wychodzenia za mąż. W wersecie drugim powyższego rozdziału traktuje małżeństwo jako pewnego rodzaju zabezpieczenie przed rozpustą. Dalej, czytając werset 36 można dojść do konkluzji, że małżeństwo zawarte w podeszłym wieku, a więc nie rokujące szans na potomstwo, jest zalecane przez apostoła tylko ze względu na uczciwość. Jak widzimy spojrzenie Pawła na ten aspekt małżeństwa jest trochę inne, niż w Starym Testamencie. Myślę, że warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć przykre doświadczenie Abrahama i Sary z "adopcją" Ismaela, i późniejszy dramat wypędzenia przybranego syna (Ga 4,30). Znam przypadek małżeństwa, które zaadoptowało dziecko, a później się okazało, że wbrew lekarskim diagnozom mogło mieć własne potomstwo. Adoptowane dziecko nigdy nie zostało poinformowane o tym, że nie jest ich biologicznym potomkiem. Dzisiaj przeżywają z tego powodu rozterkę - powiedzieć czy nie powiedzieć, bo nie wiadomo, jak to wpłynie na dziecko. Jeśli wierzymy, że Bóg ma plan względem naszego życia, to nie komplikujmy go naszymi pomysłami, aby nie przeżywać podobnych rozczarowań. Może zostawmy lepiej bieg spraw Bogu, a on pokieruje naszym życiem tak, że wszystko będzie dobrze. Nie chciałbym, aby ktoś odniósł wrażenie, że jestem przeciwnikiem adopcji. Wiem, że są rodziny, które adoptowały nawet po kilkoro dzieci i są z tego powodu bardzo szczęśliwe. Ale nie o nich chcę pisać. Zastanawiam się jak powinno wyglądać duszpasterstwo wśród małżeństw bezdzietnych? Czy powinno ograniczyć się tylko do zachęcania, aby cierpliwie czekali, lub postarali się o dzieci? Celem małżeństwa jest z pewnością prokreacja. Kiedy jednak przyjrzymy się dokładniej temu zagadnieniu odkryjemy, że w związku mężczyzny z kobietą chodzi również o wzajemną bliskość (1Moj 2,18), w tym też fizyczną, seksualną (1Moj 2,24). Z tej to przyczyny małżeństwo, choćby nawet bezdzietne, ma swój głęboki cel i sens.

Na koniec chciałbym napisać coś bardziej optymistycznego. Anna przez wiele lat borykała się z problemem bezpłodności. Lecz pewnego dnia Bóg wysłuchał jej żarliwą modlitwę i urodziła Samuela, stało się to jednak dopiero wtedy, kiedy zdecydowała się oddać dziecko na służbę Panu (1Sm 1,11).


Artykuł ukazał się w miesięczniku Kościoła Zielonoświątkowego "Chrześcijanin"

 

dnia 22.08.2007 16:35 3184 czytań · Drukuj


Mp3 Player
Czy Polacy są tolerancyjni wobec innych wyznań

Tak

Nie

Nie mam zdania

Copyright Radmin© czerwiec 2006
Główna  Czytelnia  Biblia  Poezja  Zasady wiary  Dekalog  Słownik  Współpraca  Polityka prywatności  Kontakt

Prosimy o przestrzeganie praw autorskich. Przedruki dozwolone wyłącznie po uzyskaniu zgody Ewangelista.pl
Przedstawione materiały są zgodne z zasadami naszej wiary, nie jest to jednak jednoznaczne z pełnym poparciem prywatnych postaw i zasad wiary
poszczególnych autorów oraz prezentowanych przez nich poglądów.

PHP-Fusion PL

5,499,285 unikalnych wizyt od czerwca 2006

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


Treść reklam nie zawsze pokrywa się z poglądami Redakcji.