Zawstydzony Ewangelią?

Autor: Radosław_Puza

„Bo ja nie wstydzę się ewangelii, jest bowiem ona mocą Bożą ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.”
                                                                   List do Rzymian 1:16

     Tak, ...Paweł apostoł ewangelii się nie wstydził. To wiemy, każdy z nas potrafi odczytać ten werset. Ale co to oznacza, że on nie czuje wstydu? Można godzinami opowiadać różne historie, i te gdy ewangelia jest głoszona publicznie, bez oporów, i te gdy twierdząc, iż jesteśmy chrześcijanami, skrzętnie ukrywamy nasze „przekonania” przed światem. Zastanówmy się przez chwilę, czy aby na pewno, wypełniliśmy wolę Bożą, niosąc poselstwo ewangelii choćby wśród naszych znajomych, sąsiadów i rodziny?
„I rzekł im (Jezus Chrystus): Idąc na cały świat, głoście ewangelię wszystkiemu stworzeniu.
Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony.” Ew. wg. św. Marka 16:15,16
Przytoczę tutaj dwa jakże odmienne zdarzenia, których byłem świadkiem.

Postawa pierwsza:

Młodzież zastanawiając się nad tym jak spędzić wolny czas, doszła do wniosku, że najprzyjemniej będzie, gdy wezmą swoje gitary, Nowe Testamenty i w miejscu chętnie odwiedzanym przez mieszkańców naszego grodu, czyli deptaku parkowym, będą śpiewać i rozdawać egzemplarze Pisma Świętego. I jak postanowili, tak też zrobili.

Postawa druga:

Dom chrześcijan, spotkania braci i sióstr, czytanie Słowa, rozważania, modlitwy, duchowa atmosfera pełna nabożnej czci. Gorące dyskusje na różne tematy egzystencjonalne i ...    Zgrzyt! W momencie, gdy ktoś zbyt głośno wypowiedział słowo Bóg, ewangelia, Chrystus, Biblia lub inne jasno określające, o czym rozmowa się toczy, gospodarz nerwowo reagował mówiąc: „Ciii..., tutaj są strasznie cienkie ściany i u sąsiadów wszystko słychać!”

Hmm, sąsiedzi mogli bez przeszkód słuchać o wyższości ostroboka nad mintajem i jego walorach smakowych, ale gdy poruszane tematy dotyczyły Boga, ściany stawały się zbyt cienkie.

      Dziś spoglądam na te wydarzenia z pewnym dystansem, już nie budzą we mnie takich emocji jak dawniej. Takie jest życie, tacy są ludzie, słabi, cieleśni, często zagubieni.
 A przecież nasi sąsiedzi, nasze rodziny, koledzy i koleżanki z pracy powinni wiedzieć , że jesteśmy ludźmi zbawionymi.  Usłyszeć od nas  Dobrą Nowinę – ewangelię o zbawieniu z łaski. Bo ewangelia nie jest naszą prywatną sprawą, ale publiczną. I manifestowania jej nie możemy się wstydzić.
 
Ale o co więcej mogło chodzić Pawłowi, gdy pisał: „...nie wstydzę się ewangelii...” ? Dlaczego w tym miejscu nie napisał, że się nią chlubi, że jest z niej dumny, że chętnie ją głosi, a położył nacisk na  słowa „....nie wstydzę się...”?

     Dotarło to do mnie po pewnym czasie, że Ewangelia Chrystusowa może być zawstydzająca! Tak, zawstydzająca. I ja, który głosiłem, który z wyrzutem patrzyłem na tych, co ukrywają swoją przynależność do ewangelicznego chrześcijaństwa, zrozumiałem, jak bardzo i ja byłem zawstydzony, jakże mi było wstyd! Bo co to oznacza przyjąć ewangelię? Trzeba przyznać się do grzechu, skonfrontować się z prawdą, a to czasem boli i zawstydza. Nie wystarczy tylko przyjść i wyznać swoje grzechy, powiedzieć, jaki jestem niedoskonały, ale należy też wyznać, iż nie ma się siły odeprzeć ataków szatana, że grzech jest silniejszy, że jesteśmy bezradni, a to upokarza. To wstyd. Tak, ewangelia wymaga pokory, umiejętności przezwyciężenia samego siebie, pokonania wstydu obwieszczenia porażki, po to, aby móc zawołać, aby móc błagać o pomoc i gdy ona nadejdzie, dopiero wtedy zwyciężyć. Można się modlić, zwiastować, śpiewać pieśni uwielbienia, uczestniczyć w konferencjach, spotkaniach i nigdy nie przyznać się do własnej słabości i ... przegrać.
     Pamiętajmy: Nasze zwycięstwo zaczyna się w momencie, gdy zaufamy naszemu Zbawicielowi, ukorzymy się przed Nim i powierzymy Mu całe nasze życie, bez wyjątków. On poprowadzi nas tak, że już nie będziemy wstydzić się Ewangelii i w mocy Bożej dotrzemy do naszego zbawienia – naszego spotkania z Panem.

 

dnia 24.05.2006 21:27 2878 czytań · Drukuj


Mp3 Player
Czy Polacy są tolerancyjni wobec innych wyznań

Tak

Nie

Nie mam zdania

Copyright Radmin© czerwiec 2006
Główna  Czytelnia  Biblia  Poezja  Zasady wiary  Dekalog  Słownik  Współpraca  Polityka prywatności  Kontakt

Prosimy o przestrzeganie praw autorskich. Przedruki dozwolone wyłącznie po uzyskaniu zgody Ewangelista.pl
Przedstawione materiały są zgodne z zasadami naszej wiary, nie jest to jednak jednoznaczne z pełnym poparciem prywatnych postaw i zasad wiary
poszczególnych autorów oraz prezentowanych przez nich poglądów.

PHP-Fusion PL

5,499,344 unikalnych wizyt od czerwca 2006

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


Treść reklam nie zawsze pokrywa się z poglądami Redakcji.